%100 Ekolojik Pazar açılıyor!

Anasayfa / Haberler / %100 Ekolojik Pazar açılıyor!

%100 Ekolojik Pazar açılıyor!

-Türkiye’nin ilk Sakin Şehri Seferihisar’da Türkiye’nin en iddialı “Organik Pazarı” açılıyor.

-Seferihisar Belediyesi ve Buğday Derneği işbirliğiyle açılacak %100 Ekolojik Pazar, Türkiye’nin en çevreci, en sosyal ve kültürel, en yerel-yerli ve en ucuz organik pazarı olmayı hedefliyor.

-15 Haziran günü gerçekleşecek açılışı sanatçı Şehnaz Sam şarkılarıyla renklendirecek.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü ve Türkiye’de hızla yayılan %100 Ekolojik Pazarlara bir halka da, Sakin Şehir Seferihisar’da ekleniyor. 15 Haziran’da açılacak ve her cumartesi kurulacak olan Seferihisar %100 Ekolojik Pazarı iddialı geliyor: “Türkiye’nin en çevreci, en sosyal-kültürel, en yerel-yerli ve en ucuz organik pazarı”
Öncelik Seferihisarlı üreticinin…

İlki 2006 yılında Şişli Belediyesi ortaklığıyla Şişli-Feriköy’de açılan Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarları sadece “organik” tarıma değil, yerel ekonomilere ve küçük ölçekli üreticilere öncelik veren bir proje. Bu nedenle Seferihisar %100 Ekolojik Pazarda yer almak isteyen üreticiler arasında öncelik Seferihisarlı çiftçilerin olacak.
Seferihisar Ulamış Mahallesi’nde Slow Saloon Tesisleri içerisinde açılacak olan %100 Ekolojik Pazarda yer alacaklarda pazara şu kriterlere dikkat edilecek: 12 ay boyunca çeşitlilik sağlamak, organik üretim yapan kooperatif veya üretici birlikleri olmak, ana geçim kaynağı tarım olan çiftçi olmak, sektörde eskilik, pazarlama tercihi olarak ekolojik pazarlara öncelik vermek.  

Başkan Soyer; “Türkiye bu pazarı konuşacak”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Türkiye’nin en iddialı organik pazarı sloganıyla yola çıktıklarını belirtirken; “Gelecekte iyi tarım ve organik üretim teknikleri çok daha yaygın olarak kullanılacak ve üretici için de tüketici için de daha sağlıklı bir dünyanın kapılarını açacak. Bizde Seferihisar ve köylerinde öncelikle üretici pazarları kurarak, onları cesaretlendirdik ve tekrar üretmeye teşvik ettik. Üretici pazarlarımız özellikle İzmir’in için cazibe merkezleri haline geldi. Şimdi ise köylülerimizi organik üretmeye teşvik ediyoruz. Orhanlı Köyümüz bu konuda öncülük ediyor. Diğer köylerimiz de bu işe yönelecek. Bu şekilde hem üreten, çalışan köylülerimiz daha fazla kazanacak hem de bizler daha sağlıklı gıdalar tüketebileceğiz. Buğday Derneği’yle birlikte açacağımız pazara tüm İzmirlileri davet ediyorum” dedi.

İthal ürün yok ve ucuz!

15 Haziran’da başlayacak Seferihisar %100 Ekolojik Pazarda ithal ürünlere yer verilmeyecek ve “yerellik en temel kriterlerden biri” olacak.
Seferihisar %100 Ekolojik Pazardaki fiyatlandırma politikası da dikkat çekici. Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarlar Koordinatörü ve eş genel müdürü Batur Şehirlioğlu’na göre ekolojik pazarlarda bir fiyat stratejisi olmadan başarıya ulaşmak mümkün değil. Özellikle orta gelire sahip olan tüketicilerin ulaşabileceği fiyatların belirlenmesi, ülkede ekolojik tarımın yaygınlaşması için çok önemli. “Üretimde ve tüketimde yerellik ve yeterlilik çok önemli” diyen Şehirlioğlu, öncelikle Seferihisar halkının alışveriş yapacağı bir ekolojik pazarı hedeflediklerinin altını çiziyor.

En sosyal-kültürel pazar!

Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarları her zaman sadece bir alışveriş alanı olmanın ötesinde ekolojik yaşama dair söyleşi ve etkinliklerin yapıldığı birer buluşma noktası olageldi. Seferihisar %100 Ekolojik Pazarın da bir başka iddiası en sosyal ve kültürel pazar olmak.

Pazarda organik girdilerle hazırlanmış menüsü ile misafirlere sağlıklı hizmet sunacak olan bir kafe, ekoloji ile ilgili yayınların bulunduğu bir kütüphane ve çocuk oyun alanı da olacak. Çocukların midillilere binebileceği, çocuk parkında ve ahşap oyun standında oynayabileceği pazarda küçük, yapay bir gölet de bulunuyor. Pazar misafirleri Buğday Derneği halkla ilişkiler standında bulunacak ekoloji temalı kitaplardan yararlanabilecek. Seferihisar %100 Ekolojik Pazarda, ekolojik yaşam ve organik tarım ile ilgili söyleşiler ve etkinlikler yapılacak, saha ziyaretleri organize edilecek.

15 Haziran Cumartesi günü Seferihisar Ulamış Mahallesi’nde açılacak olan pazarın ilk gününde, Şehnaz Sam Saat 14.00’de bir konser verecek.

 

{gallery}eko-pazar-2013{/gallery}