13. Türkiye Tiyatro Buluşması muhteşem bir oyunla başladı

Anasayfa / Haberler / 13. Türkiye Tiyatro Buluşması muhteşem bir oyunla başladı

13. Türkiye Tiyatro Buluşması muhteşem bir oyunla başladı
13. Türkiye Tiyatro Buluşması muhteşem bir oyunla başladı

Ümit Denizer’in yazdığı usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın performansları ile “Adalet Sizsiniz” oyunu Sığacık Kaleiçi’nde sahnelendi.

Denizer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini de içine alan “Bu bir adalet savaşıdır, binlerce yıldır süregelen. İstiklal, istikbal, hürriyet; her şey adaletle kaimdir. Bunun için artık adalet sizsiniz. Yılgınlığa ve umutsuzluğa yer yok” cümleleriyle oyunu bitiriyor. Oyun günümüzde ve geçmişte “aydın sorumluluğu” ve “aydın ihaneti” sıfatlarıyla sık kullanılan iki kavramdan “aydın sorumluluğu” kavramını toplumsal bir mesele olarak insanlara anlatmayı hedefliyor.

Antik Yunan’da Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates’le başlayan oyun, 1600lü yıllarda Roma Engizisyonu’nun müebbet sürgüne gönderdiği Galileo Galilei ve 1920’lerde suçsuz oldukları bilindiği halde ölüme mahkum edilen iki İtalyan göçmen Sacco ile Vanzetti’nin dramı ile bitiyor.

Oyunun sonunda usta oyunculara Belediye Başkanı İsmail Yetişkin tarafından çiçek takdim edildi. Başkan Yetişkin “Aynı oyun içinde hukuk felsefesi kapsamında anılan Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin tarihi konuları günümüzde de yaşanan haksız mahkumiyet kararlarına bir nebze de olsa farkındalık yaratıyor. Bu oyunu üstün performanslarıyla sahneleyen usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’a teşekkür ediyorum” dedi.

Oyun Takvimi

6 Ağustos – Gölgesinde Çınarın – Samsun Sanat Tiyatrosu
7 Ağustos – DIKTAT – Gaziemir Belediye Tiyatrosu
8 Ağustos – Trom – Tiyatro Hemhal
9 Ağustos – Anlatılan Senin Hikayendir