150 çocuk yaz kampı için Seferihisar’da birarada

Anasayfa / Haberler / 150 çocuk yaz kampı için Seferihisar’da birarada

150 çocuk yaz kampı için Seferihisar’da birarada
150 çocuk yaz kampı için Seferihisar’da birarada

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA bu yaz bir ilke imza atarak, Seferihisar’da üç hafta sürecek ilk deniz temalı yaz kampını düzenliyor. Yaz kampı için Türkiye’nin ilk Cittaslow şehrini seçen TURMEPA, aynı zamanda uluslar arası platformlardan gönüllüler ağırlayarak deniz kirliliği atölyeleri gerçekleştirecek.

TURMEPA denizlerin korunması yönünde başlattığı eğitim hareketlerine bir yenisini daha ekliyor. Bu yaz başlatacağı Seferihisar Masmavi Deniz Eğitim Kampı, 23 Temmuz- 11 Ağustos 2012 tarihleri 8-10 yaşları arasında 150 ilköğretim öğrencisini ücretsiz olarak ağırlayacak. TURMEPA,Seferihisar Belediyesi, Seferihisar İMKB YİBO  İlköğretim Okulu,  GençTUR ortaklığı ve birçok sponsorun katkılarıyla gerçekleştirilecek olan kampta 3 hafta boyunca çocuklar deniz konusunda eğitim alacak ve çeşitli etkinliklerle deniz sevgisi kazanarak, denizin yaşayan bir sistem, döngü, organizma olduğunu fark edecekler.

Uzman sivil toplum örgütleri ve bireylerin katkıları da alınarak hazırlanan Deniz Eğitim Kampı’nda,  İzmir’den gelen her hafta gelecek olan 50 kişilik ilköğretim öğrencisine, eğitimlerinde yurt dışından gelen yabancı ve Türkiye’den katılacak gönüllüler eşlik edecek. Gönüllüler deniz eğitimi verebilecek yetkinlik ve düzeyde gençlerden seçilerek, proje öncesi bir eğitmen eğitimine tabi tutulacak.

Konularına göre farklı atölye çalışmaları, sunumlar, etkinlikler, oyunlar, çocuklara yaparak yaşayarak öğrenme fırsatı tanıyacak eğitim modelleri ve sosyal etkinlikler, kampta çocuklara unutamayacakları bir deneyim yaşatacak. Ayrıca yabancı ve Türkiye’den katılacak olan gönüllüler gerçekleştirecekleri atölye çalışmalarıyla hem farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalayacak hem de ortak sorun olan deniz kirliliğine dair işbirliği içerisinde çözüm aranacak.

Kampın sonunda sertifika alacak olan çocukların, kişisel gelişimlerinin yanı sıra deniz ve kıyıların korunması konusunda aktif birer vatandaş olmaları hedefleniyor.

Destekleyen kurumlar; (alfabetik sıraya göre) Aksu Sigorta, Amerikan Hastanesi, Aygaz Pürsu, Çekoop, Dimes,Ege Yapı, Eti, Gençtur, İzmir Deniz Ticaret Odası Jotun Boya, Koç Holding, Monami, Nezih Kitapevi,Seferihisar İMKB YIBO İlköğretim Okulu, Seferihisar Belediyesi, Seferihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sekader , TAT, TURMEPA,TÜRSAB, Viking Kağıt

Deniz Eğitimi Kampı sonunda Tüm Kampçıların Sözü!

“Yaşam kaynağımız olan denizleri ve suları korumak için, Denize veya plaja plastik poşet, pil, metal kutu ve doğaya büyük zarar veren bu tip maddeleri atmayacağıma; kumsalda ve denizlerde terk edilmiş bu maddeleri alacağıma, denizi kirletenleri mutlaka uyaracağıma ve çevreye duyarlı olacağıma SÖZ VERİYORUM!”
Detaylı bilgi için:
Tel:0216 310 93 01
Eposta: kenand@turmepa.org.tr  Web: www.turmepa.org.tr  blog: http://denizmasmavi.blogspot.com/