Uluslararası Suluboya Şenliği Haziran’da

Anasayfa / Haberler / Uluslararası Suluboya Şenliği Haziran’da

Uluslararası Suluboya Şenliği Haziran’da

Uluslararası Suluboya Derneği;  İlk adımlarını, Facebook sosyal paylaşım sitesinden atarak, düzenlediği resim yarışmalarıyla,  kısa sürede 50.000’i aşan üye sayısına ulaşmış,  2-3 Haziran 2012 tarihleri arasında ‘’Uluslararası Suluboya Festivali’nin’’ ilkini düzenleyerek, asırlar sonra sanat ateşini ilk doğduğu yer,  Teos sahillerinde tekrar yakmayı başarmıştır.
15.10.2012 tarihinde start alıp, 15.12.2012’de sonlanan International  Watercolor Society  geleneksel suluboya yarışmalarına devam etmiş;    20 ülkeden 800 sanatçı,  toplam 800 eserle bu yarışmaya katılmış,  yarışma neticesinde  ilk üç sıralamada Çinliler yer almıştır.

Uluslararası Suluboya Derneği (International  Watercolor Society), 8-9 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlemeyi planladığı ‘’2.Uluslararası Akdeniz Suluboya Festivaline’’, tüm ressam ve sanatseverleri katılıma davet ederek duyurusunu yayınlamıştır;

Uluslararası Suluboya Derneği (International Watercolor Society) tarafından düzenlenecek Festivalle, günümüzde bölgemizde ve tüm dünyada en hassas konu olan barışın sağlanmasına yönelik olarak, dünyadaki tüm milletlerin insanlığın ortak dili olan sanat yoluyla bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yıl da sanatçılar şehri olarak tarihte çok önemli bir yere sahip olan Teos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuş olan Sakin Şehir Seferihisar bu Festivale öncülük ve ev sahipliği yapacaktır.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birleşim noktasında bulunan, medeniyetler beşiği Anadolu’dan, doğal misafirperverlik ortamında sanatçıları bir araya getirmek suretiyle tüm dünyaya sanat yoluyla barış mesajları vermek, bunları kişisel iletişim basın aracılığı ile her dilde ve her ülkede duyurmak Festival’in ana fikridir.

(International Watercolor Society) Uluslararası Suluboya Derneği’ne başta Seferihisar Belediyesi olmak üzere yerel yöneticilerin, medya kuruluşlarının, sanat ve sanatçı organizasyonlarının desteği sağlanmış olup, çeşitli sanat ve sanatçı kuruluşları kanalıyla Festival dünya sanatçılarına duyurulmaktadır.

Bu yıl Çin, Tayvan, Singapur,  Amerika, Rusya, Pakistan, İran, Belçika, İspanya, Hindistan ve Türkiye’nin birçok ilinden suluboya tekniğinin ustaları yer alacağı gibi festival sırasında, canlı performans sergileyerek kendi tekniklerini tanıtıp,   birbirleriyle ve sanatseverlerle görüş alışverişinde bulunacaklar. Bir yandan da ülkelerinin kültürlerini yansıtan,  suluboya eserlerini sergileyecek, ön kayıtla başvuruda bulunan guruplar ve sanatçılarda,  kendilerine ayrılmış özel alanlarda,  eserlerini sergileyebileceklerdir.

Festival 8 – 9 Haziran 2013 tarihinde, Seferihisar/ Sığacık da gerçekleşecek olup, Teos  sahili  2800 yıl sonra ikinci kez sanat ateşinin yakılışına şahitlik edecektir.
Tüm sanatçıları ve sanatseverleri Festival'e katılmaya davet ediyoruz. En iyi dileklerimizle,

ULUSLARARASI SULUBOYA DERNEĞİ
2. Başkan Canip TAŞKIRAN