2010 YILI TURİZM ÖDÜLÜ SEFERİHİSAR’A

Anasayfa / Haberler / 2010 YILI TURİZM ÖDÜLÜ SEFERİHİSAR’A

2010 YILI TURİZM ÖDÜLÜ SEFERİHİSAR’A
2010 YILI TURİZM ÖDÜLÜ SEFERİHİSAR’A

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Ödülleri, 21 Şubat 2011 Pazartesi günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ödülleri dağıttığı gecede, “Sürdürülebilirlik” dalında ödül alan Seferihisar Belediyesi, ödül alan tek belediye oldu.
21 Şubat Dünya Rehberler Günü kutlamaları kapsamında her yıl verilmekte olan, turizmin en iyilerinin internet üzerinden yapılan oylamayla seçildiği TUREB Ödülleri, 21 Şubat Pazartesi akşamı düzenlenen törenle dağıtıldı. Cittaslow (sakin Şehir) projesiyle “Sürdürülebilirlik” dalında en çok oyu alan Seferihisar’ın ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın elinden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer aldı. Ödül töreninde, Seferihisar’ın dünyanın yeni turizm trendi Cittaslow’a üye olarak Türkiye’ye örnek olduğu vurgulanarak, “Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağı” olarak tanımlanabilecek bu ağın, çevresel sürdürülebilirlik ilkesini benimseyerek turizm yapmak için ideal bir model olduğu belirtildi.
Törenin ardından verilen yemekte, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la aynı masayı paylaşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bakan Günay’a Sakin Şehir’le ilgili yaptıkları çalışmaları ve gelecekle ilgili planlarını anlattı.
Beş ayrı dalda verilen ödüllere, “Tanıtım” alanında Ege Yayınları, “Sürdürülebilirlik” alanında Seferhisar Belediyesi, “Konukseverlilik” alanında Arkeoloji Müzesi, “Otantiklik” alanında Bilintur ile Hoca Paşa Kültür Merkezi ve “Turizm Eğitimi” alanında Doç. Dr. Nazmi Kozak layık görüldü. Ayrıca, meslekte 25 ve 50. yılını dolduran rehberlere plaket takdim edildi.  
TANITIM : Ege Yayınları

1990 yılından bu yana Anadolu Arkeolojisi, Prehistorya, Klasik Arkeoloji, Bizans ve Osmanlı araştırmalarına ek olarak, Anadolu’nun geçmişine ışık tutan diğer konularda da yayınlar yapıyor. Türkçe kitapların yanı sıra İngilizce, Almanca ve Fransızca yayınlar ile yurtdışında ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: Seferihisar Belediyesi

Son yıllarda dünyanın yeni turizm akımı olan “Cittaslow” (Sakin Şehir) kentlerinden biri olmayı başaran Seferihisar, diğer kentlerimize de örnek oldu. ‘Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağı’ olarak tanımlanabilecek bu ağ, çevresel sürdürülebilirlik ilkesini benimseyerek turizm yapmak için ideal bir model.

KONUKSEVERLİK: Arkeoloji Müzesi

8 yıllığına işletmesini TÜRSAB’ın yaptığı müze, yenilenen salonları, hediyelik eşya mağazası, modern kafesi ve toplantı salonlarıyla artık hem tarih hem de bir kültür merkezi gibi çalışıyor. Yeni salonlarının kapılarını rehberlerin eğitim seminerlerine açan Arkeoloji Müzesi’ne konukseverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.
OTANTİKLİK

Otantik Ürün: Bilintur

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerindeki mağazalarının işletmesini alan Bilintur, başta Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Arkeoloji Müzeleri’nde açtığı yeni müze mağazaları ile beğeni topladı. Mağazalarda sattığı otantik tasarımlar ve tarihi eserlerin replikaları ülkemize gelen turistlerin evlerine dönerken hediyelik eşya veya anı olarak götürebilecekleri nitelikte.

Otantik Yerel Etkinlik: Hocapaşa Kültür Merkezi

Sirkeci’deki 550 yıllık tarihi Hocapaşa Hamamı, sema ayinlerinin yapıldığı, geleneksel Türk halk oyunlarının sergilendiği bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Düzenlediği otantik etkinlikler, ülkemize gelen turistlere zengin kültürümüzü tanımaları açısından fırsat sunuyor.

TURİZM EĞİTİMİ : Doç. Dr. Nazmi Kozak

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği öğretim üyesi… Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Akdemik Turizm Bülteni’nin 2000 yılından bu yana aralıksız yayımlıyor. En son yeni görevlerinden biri yine üniversitenin Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nin Müdürlüğü.