21 MART DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ

Anasayfa / Haberler / 21 MART DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ

21 MART DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ
21 MART DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ

21 Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlamaları çerçevesinde, Doğanbey Mevkii Ağaçlandırma Sahası’nda fidan dikim töreni yapıldı.

 

 İzmir İl Çevre Orman Müdürlüğü, İzmir Valiliği Çevre koruma Vakfı, Büyükşehir Belediyesi orataklığında İzmir ili etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Seferihisar Belediyesi, Ege orman Vakfı ve tema Vakfı yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Törende bir konuşma yapan İzmir İli orman Çevre Müdürü Osman Çakmak 2009 yılında yaşanan yangının ardından, 2010 yılından itibaren 410 hektarlık sahada 390 Bin fidanı hep birlikte dikerek çalışmaları tamamladıklarını belirtti.

 

Törende söz alan Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu; “Türkiye’de en önemli hususları alt alta yazsak bir tanesi de ormanları korumak ve orman erozyonunu önlemek olur.  Tarihe baktığımızda Ankara Savaşı’nda Timur büyük fillerden oluşan ordusunu ormanların içine saklamıştır.  Ama şimdi öyle mi? Yapılaşma, barajlar, tarım arazisi için ormanlarımız zamanla tahrip olmuş. Biz erozyon denilen bu olayı bitirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Onun için ağaç dikme konusunda ilk önceliğimizdir. Ormanlar için yapılan bu çalışmayı destekleyen yürüten herkese teşekkür ediyorum..
Dünya Ormancılık Günü kutlamaları, yapılan gözleme ikramı ve Ulamış İlköğretim Okulu öğrencilerinin Halk Oyunları gösterileriyle tamamlandı.