AB STANDARTINDA BALIKÇILIK PROJESİ

Anasayfa / Haberler / AB STANDARTINDA BALIKÇILIK PROJESİ

AB STANDARTINDA BALIKÇILIK PROJESİ
AB STANDARTINDA BALIKÇILIK PROJESİ

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen; T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yürütücüsü olduğu, Türkiye ve AB  Sivil Toplum Diyaloğu-II “Tarım ve Balıkçılık Bileşeni Hibe Programı” çerçevesinde, “Balıkçılık: Türkiye ve İtalya Arasında Sürdürülebilir Ağlar Kurma” projesi, veri toplama eğitimleriyle devam ediyor.

Seferihisar Öğretmen Evi Toplantı Salonu’nda boşluk analizinin devamı olarak gerçekleştirilen veri toplama eğitimleri Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Tokaç’ın  gönüllü eğitmenliğinde gerçekleştirildi. Eğitime S. S. Seferihisar Su Ürünleri Derneği Başkan Recep Taşboğa ve Seferihisarlı balıkçılar, S. S. Sığacık Su Ürünleri Derneği Başkanı Emin Taneli ve Sığacıklı balıkçılar katıldı.

İki gün süren eğitim sayesinde yerel üreticilerle birlikte veri toplama sistemi oluşturulup, gerçekçi ve kabul edilebilir verilere ulaşılarak, üretim ve pazarlama süreci için standartlara bağlı bir davranış kodu oluşturulabilecek. Bu sayede de Seferihisar’da avlanan balık türleri, miktarları, balıkçının avlanma maliyetleri ile ilgili gerçekçi verilere ulaşılarak, sürdürülebilir balıkçılık adına büyük bir adım atılmış olacak.

İki Cittaslow kentinin Seferihisar ve Pollica’nın dayanışması sonucu ortaya çıkan projede bir balıkçı kasabası olan Pollica’daki balıkçı kooperatifleri, Avrupa Birliği’nin balıkçılık mevzuatıyla ilgili deneyimlerini ve bilgilerini Seferihisarlı meslektaşlarına aktaracak. Ege ve Universita’la Sapienza üniversitelerinin bilimsel destekleriyle Seferihisar’daki balıkçılar üretim ve pazarlama aşamalarında Avrupa Birliği standartlarına kavuşacak. Proje kapsamında Seferihisar’daki Su Ürünleri Kooperatifleri üyelerine Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde üretim ve pazarlama üzerine teknik eğitimler verilecek, Pollica kentinde yerinde incelemeler yapılacak. Seferihisar’da balıkçılığın çevreye, av yasaklarına ve türlerin devamına saygılı olması için gerçekleştirilecek çalışmalarla balıkçılık alanında bir Seferihisar markası oluşturulacak. Proje çerçevesinde Sığacık balık mezadı yenilenecek ve kooperatifin balık saklama olanaklarını iyileştirilecek.