Abdullah Gül Üniversitesinin konuğu Başkan Soyer

Anasayfa / Haberler / Abdullah Gül Üniversitesinin konuğu Başkan Soyer

Abdullah Gül Üniversitesinin konuğu Başkan Soyer

Abdullah Gül Üniversitesinin (AGÜ) düzenlediği Mimarlık Buluşmaları kapsamında, Yerel Yönetimler, Tarihi Kentler, Sağlıklı Kentler ve Yavaş Kentler paneli düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda düzenlenen panele, Kayseri Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Serdar Altıntuğ, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Oturum Başkanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Abdullah Gül Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Panelde konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Biz göreve 4 sene önce geldiğimizde öncelikle ana caddedeki tabelaları değiştirelim dedik. Ahşap üzerine çok güzel tabelalar yaptırdık. 3 ay sonra baktık biri büyük tabela koymuş. Sonra başka biride koydu. İş bozuldu. Anladım ki bu Başkan Tunç beyin talebiyle olacak bir şey değil. O insanların bunu gerçekten istiyor olması lazım” diye konuştu.

İzmir’in ticaret hacmi ile ilgili bilgi veren Soyer, “1860 yılında İzmir Akdeniz çanağındaki ticaret hacminin yüzde 30’unu yapıyor. Aynı dönemde İstanbul yüzde 12’sini yapıyor. İzmir bölgenin en büyük ticari limanı durumda bulunuyor. Anadolu’dan dışarıya bütün dünyaya hububatını, baharatını, meyvesini ve sebzesini İzmir çıkartıyor. Bunu şunun için söyledim. Bu o günden bugüne giderek düşüyor. Şuanda Akdeniz çanağında İzmir limanın rolü yüzde 2 – 2,5’lar seviyesinde bulunuyor. Bu kan kaybı bizim için çok önemli bir ders olmalı” şeklinde konuştu.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, düzenlenen panel ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Tarihi Kentler ve tarihi şehirler ilk kez böyle bir platformda bir araya gelmiş oldu. Pek çok ortak paydamız varmış onu görmüş olduk. Hem katılımcıların sunumlarından hem de sonrasında katılımcıların soruların ben çok yararlandım. Tarihsel değerlere sahip çıkma bilincinin bu kadar yaygınlaşması ve güçlenmesi benim için çok umut vericiydi” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Serdar Altıntuğ ise, “Ölçek ne kadar büyük olursa olsun halkla etkileşim anlamında çalışmalar yapılmalı. Yaptığınız her şeyi sorarak, toplumun olurunu almanız gerekiyor” dedi.
Oturum Başkanı Prof. Dr. Zekai Görgülü ise, “Tarihi Kentler Birliği gerçekten çok önemli. Tarihi Kent Birliğinin bazı sorunları var. İşte eski kent, yeni kent iklimiyle karşılaşmaya başladık. Kentin eski alanlarında duyarlılık sağlayan belediyeler yeni alanlarda bu duyarlılığı sağlamıyor. Bu çok tatsız bir şey. Çok tehlikeli, bunu aşmalıyız” ifadelerini kullandı.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman’da yerel yönetimler ile ilgili konuşma yaptı.

 

{gallery}1158{/gallery}