AÇILIŞTA HERKESE AHISKA MANTISI

Anasayfa / Haberler / AÇILIŞTA HERKESE AHISKA MANTISI

AÇILIŞTA HERKESE AHISKA MANTISI
AÇILIŞTA HERKESE AHISKA MANTISI

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi’nin birlikte düzenleyeceği Seferihisarlılar Günleri Kültürler Buluşması’nın ilk gününde Ahıska Türkleri geceye katılan herkese Ahıska Mantısı ikram edecek.

Farklı kültürler ayrılık değil, zenginleşme nedenidir.

Seferihisar Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve tüm Türkiye’nin dikkatini çeken “Kültürler Buluşması”nın ikincisi “Barış” temasıyla 15-20 Ekim 2011 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi ortaklığıyla gerçekleşecek.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelerek Seferihisar’ı oluşturan farklı kültürlere sahip insanların birbirlerini tanımalarının, kaynaşmalarının amaçlandığı ve “Barış” temasıyla düzenlenecek fuar organizasyonunda, farklılıklardan yola çıkarak benzerlikleri bulmak, bir arada yaşamanın zenginliğini keşfetmek ve toplumsal barışa katkı koymak hedefleniyor.

 

 

Seferihisarlılar Fuarı adıyla düzenlenecek ve altı gün sürecek etkinliğe, Seferihisar’da dernekleri bulunan, Afyonlular, Ahıska Türkleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolulular, Karadenizliler Tokatlılar ve Yozgatlılar ev sahipliği yapacak. Fuar süresince dernekler birer gece düzenleyerek, yöresel tatlarını, sanatçılarını ve geleneklerini sergileyecek. Ayrıca kurulan stantlarda her bölge 6 gün boyunca fuar alanını ziyaret edenlere kendi özelliklerini anlatacak.

6 günlük şenliğe büyük bir heyecanla hazırlanan derneklerin başkanları bir araya gelerek yaptıkları açıklamada “Barış” ağırlıklı mesajlar verirken, tüm Türkiye’yi Seferihisarlılar Buluşması’na davet etti.

 

15 Ekim Cumartesi günü kortej yürüyüşüyle başlayacak ve Ahıska Türkleri Gecesi’yle devam edecek etkinlikte katılan herkese Ahıska Mantısı ikram edeceklerini belirten Ahmet Mirza; “ Geçen sene başlayan bu organizasyonda Ahıska Türkleri’nin kim olduğunu duyurmamıza yardımcı olan Tunç Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Biz Seferihisar’da 500’e yakın Ahıska Türk’ü yaşamaktayız. Ve Seferihisar’da yaşayan herkesle dostça, kardeşçe yaşıyoruz. Bunu tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Herkesi etkinliğimize davet ediyoruz”dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolulular adına konuşan Ahmet Hacıibrahimoğlu; “Bize böyle bir imkan vererek el uzatan Tunç Soyer Başkanımıza ve bu yıl projeye destek veren Aziz Kocaoğlu Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bizler Tokatlıyız, Afyonluyuz, Diyarbakırlıyız, Ahıska Türk’üyüz, hep birlikte Seferihisarlıyız, Türkiyeliyiz. Herşey Türkiye için” dedi.

Karadenizliler Derneği Başkanı Mustafa Ulu; “Bu yıl dostça, kardeşçe geçecek etkinliğimize herkesi davet ediyorum ve bu güzel ortamın tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” dedi.

Tokatlılar Derneği Başkanı İsmail Bazan; “ Bende Tunç Soyer ve Aziz Kocaoğlu başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tokatlılar Gecesi’de oldukça eğlenceli geçecek. Tüm İzmir’i gecemize davet ediyorum” dedi.

Yozgatlılar Derneği Başkanı Tekin Bucak; “Bu günleri gördüğümüz için çok mutluyum.Bizler barışa destek olmak ve hep birlikte yaşamanın mutluluğunu paylaşmak için orada olacağız. Herkesi Seferihisarlılar Buluşmasına davet ediyorum” dedi.

Afyonkarahisarlılar Derneği Başkanı Mümin Tuğyan; “Geçen yıl Belediye Başkanımız Tunç Soyer, bizi önce kendimize tanıttı. Bu sene de barış sloganıyla tüm Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi başlatıyoruz.  Herkesi Seferihisar’da etkinliğimize bekliyorum” dedi.

 

 

 

15-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Seferihisarlılar Buluşması Etkinlik Programı

 

15 Ekim 2011 Cumartesi


Saat 20:00     Açılış Töreni
Stant Ziyaretleri
Ahıska Türkleri Gecesi
Halk Oyunları Gösterileri
Yöresel Sanatçıların Konserleri

16 Ekim Pazar
Saat 20:00   Tokatlılar Gecesi
Halk Oyunları Gösterileri
Yöresel Sanatçıların Konserleri

 

17 Ekim Pazartesi

Saat 20:00   Karadenizliler Gecesi
Halk Oyunları Gösterileri
Yöresel Sanatçıların Konserleri

18 Ekim Salı

Saat 20:00   Yozgatlılar Gecesi
Halk Oyunları Gösterileri
Yöresel Sanatçıların Konserleri

19 Ekim Çarşamba

Saat 20:00      Doğu ve Güneydoğu Anadolulular Gecesi
Halk Oyunları Gösterileri
Yöresel Sanatçıların Konserleri

 

20 Ekim Perşembe

Saat 20:00   Afyonlular Gecesi
Halk Oyunları Gösterileri
Yöresel Sanatçıların Konserleri

 

*Tüm Etkinlikler Seferihisar Belediyesi Kapalı Pazaryeri’nde Gerçekleştirilecektir.
*Tanıtım Stantları Her Gün Saat 15:00’da Ziyarete Açılacaktır.
*Tüm Etkinlikler Ücretsiz Olarak Gerçekleştirilecektir.