ALMANYA’DA İŞ İMKÂNININ İMZALARI ATILDI

Anasayfa / Haberler / ALMANYA’DA İŞ İMKÂNININ İMZALARI ATILDI

ALMANYA’DA İŞ İMKÂNININ İMZALARI ATILDI
ALMANYA’DA İŞ İMKÂNININ İMZALARI ATILDI

Seferihisar Belediyesi ve Hamm Belediyesi  arasında kurulan işbirliği protokolü düzenlenen törenle imzalandı.  Seferihisar Belediyesi, Yaşlı ve Özürlü Bakımı Konusunda Eğitim Vereceği Gençlere, Almanya’da İş imkânı Sağlayacak.  

Protokole göre Seferihisar Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından her altı ayda bir 50 lise mezunu öğrenciye 600 saat eğitim verilecek. 4 ay sürecek 360 saatlik teorik  eğitim programının ardından öğrenciler iki aylığına 240 saatlik  pratik eğitim için Hamm Kenti’ne gönderilecek. Başarılı bulunan öğrenciler Almanya’da kalıcı iş sahibi olabilecek. Ayrıca Almanya’da turizm eğitimi alan gençler de staj için Seferihisar’a gelecek.

Seferihisar Belediyesi’nde gerçekleşen törende bir araya gelen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Hamm Belediye Başkanı  Thomas Hunsteger Petermann geniş kapsamlı bir protokole imza attı. Protokolün iyi niyet protokolü olduğuna dikkat çeken Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Daha önce karşılıklı ziyaretlerimizde oluşturduğumuz, ortak menfaatlerin buluştuğu protokolü bugün imzalıyoruz. İlk etapta yaşlı ve engelli programı hazırladık. Eğitimlerin sonunda Yaşlı ve Engelli Diploması vereceğimiz gençler Almanya’nın Hamm Kenti’nde iş imkanı bulacak. Ayrıca bu iyi niyet protokolünde yerel demokrasi, şeffaf anlayış ve daha birçok alanda birlikte çalışmalar yapacağız” dedi. Dünyada insan ömrünün uzadığını vurgulayan Başkan Soyer; “Yaşlı Bakımının dünyada geleceğin mesleği olduğuna inanıyorum. Bu protokolle birçok gencimize de iş kapısı açmış olacağız. Almanya’da başarılı bulunan gençlerimiz orada çalışma ve yaşama hakkı kazanacak. Stajı tamamlayıp geri dönenler ise, hayat boyunca işlerine yarayacak Yaşlı ve Engelli Bakımı Diploması’na sahip olacak” dedi.

Hamm Belediye Başkanı  Thomas Hunsteger Petermann ise; “Seferihisar’la birlikte gençlik, kültür, sosyal anlamında birçok projeye imza atacağız. Her iki şehrin insanını bir araya getireceğiz ve her iki şehrin insanının yaşamlarını kolaylaştıracağız” dedi.

İmzalanan protokolü ardından açılacak eğitim programları Seferihisar Belediyesi tarafından duyurulacak. Seferihisar Belediyesi’nin ilk yıl 50 öğrenciyi Hamm’a göndereceği belirtildi.