ALMANYA’DA İŞ KAPISI İÇİN KAYITLAR BAŞLIYOR

Anasayfa / Haberler / ALMANYA’DA İŞ KAPISI İÇİN KAYITLAR BAŞLIYOR

ALMANYA’DA İŞ KAPISI İÇİN KAYITLAR BAŞLIYOR
ALMANYA’DA İŞ KAPISI İÇİN KAYITLAR BAŞLIYOR

Seferihisar Belediyesi ile Almanya’nın Hamm Belediyesi arasında hasta, yaşlı ve engelli bakımında işbirliği yapılmasına ilişkin imzalanan protokol, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından 21 Şubatta başlayacak eğitimlerle hayata geçiriliyor. 4 aylık eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, iki aylık staj dönemi için Almanya’ya gönderilecek. Başarılı bulunanlar Almanya’da çalışma ve yaşama hakkı kazanacak.

Seferihisar Belediyesi, Hamm Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar’da bir kez daha buluştu ve eğitim programıyla Hamm’da gerçekleşecek staj programının tarihleri belli oldu. Sığacık Marina Ege Yelken Kulübü’nde gerçekleştirilen toplantıda, Hamm Belediyesi Sağlık, Sosyal ve Gençlik Daireleri Genel Başkanı Theodor Hesse ve belediye yöneticileri Hamm’da sağlık ve sosyal alanlarda sürdürdükleri çalışmaların sunumunu gerçekleştirdi. Seferihisar Belediyesi yürüttüğü sosyal projelerin sunumunu yaparken, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından da  “Yaşlı, Hasta ve Özürlü” programının detaylarının anlatıldığı sunum yapıldı.

Görüşmelerin ardından 21 Şubat 2011 tarihinden itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu tarafından, Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda 4 ay sürecek eğitimlerin başlaması ve eğitimi başarıyla tamamlayan 50 öğrencinin Hamm’a gönderilerek iki aylık staj programına katılmaları kararlaştırıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Türkiye’de ilk defa bir üniversite tarafından Yaşlı, Hasta ve Özürlü Bakım programı hazırlandığı belirterek gençlerimize yeni bir iş kapısı açıldığı için mutluluk duyduğunu belirtti. Soyer; “Avrupa Kıtası’nın yaşlandığını ve bu yaşlanmaya hazırlıklı olmadığını biliyoruz. Bizde de geç ve işsiz çok sayıda insan var. Bu işbirliğinin başlaması için gereken zemin var. Ama bu işbirliğinin devam etmesi için bizim yapmamız gereken Dokuz Eylül Üniversitesi’yle birlikte çok iyi eğitilmiş gençleri hazırlayarak göndermeliyiz. Üniversiteyle yaklaşık bir yıldır bunun için çalışıyoruz. Diğer bir koşul ise Hamm’a gidip çalışacak gençlerimizin, yaşam koşullarının hazırlanması gerekiyor. Bunu da Hamm Belediyesi hazırlıyor.  21 Şubatta ilçemizde bulunan Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda eğitimler başlayacak.  Umarım birçok işsiz gencimize, iş kapısı olacak bir işe başlıyoruz. Hamm Belediyesi’yle de görüş alışverişimiz sürdükçe yeni şeyler çıkıyor. Daha birçok konuda ortaklaşa çalışmalar yapabiliriz. Bundan da memnuniyet duyuyoruz” dedi.
Hamm Belediyesi Sağlık, Sosyal ve Gençlik Daireleri Genel Başkanı Theodor Hesse;  “Hamm Belediyesi olarak uluslararası çalışmalara çok önem veriyoruz. Belçika’dan Çin’e kadar kiminle ortaklık yapabiliriz diye araştırıyoruz. Seferihisar’da hedef belirlemenin, isteğin ve azmin bizdeki gibi olduğunu görüyoruz. Onun için buradayız ve Seferihisar’la ortak projeler yürütmekten çok memnunuz. Hamm’a döndüğümüzde sağlık kuruluşlarıyla görüşerek, staj programı için öğrencilerimizin yerlerini tespit edeceğiz. Hem buradaki gençler için hem de Almanya’daki sağlık kuruluşları için faydalı bir çalışma olacağını düşünüyorum” dedi.

DEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Geriatrik Fizyoterapi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Nursen İlçin hazırladıkları eğitim programı hakkında bilgiler verirken, etik prensipler, yaşlılık, özürlü tanımı, hasta bakımı, Almanca eğitimi, din bilgisi, ilk yardım gibi birçok konuda yoğunlaştırılmış eğitim programı uygulayacaklarını belirtti. İlçin, önümüzdeki dönemde Yaşlı, Hasta ve Özürlü Bakımı’nın üniversite bünyesinde ön lisans programına dönüşebileceğini de sözlerine ekledi.
DEU Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu tarafından DEU Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda gerçekleşecek ve 21 Şubatta başlayacak eğitim programına dâhil olmak için kayıtlar 1 Şubat Salı gününden itibaren DEU Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda başlıyor. Programa 20-35 yaş arası gençler kabul edilecek.