Arapgir’in Cittaslow Adaylığı İçin Malatya’daydık

Anasayfa / Haberler / Arapgir’in Cittaslow Adaylığı İçin Malatya’daydık

Arapgir’in Cittaslow Adaylığı İçin Malatya’daydık
Arapgir’in Cittaslow Adaylığı İçin Malatya’daydık

Cittaslow Türkiye Koordinatörü Tunç Soyer Malatya Arapgir’de  incelemelerde bulundu.

İncelemeler sonrası Tunç Soyer; “Cittaslow adaylık süreci nedeniyle Kemaliye’den sonra Malatya/Arapgir’e gittik. Kemaliye ilçesinin olağanüstü güzellikleri daha hafızamızda tazeliğini korurken,  Arapgir’in kendine özgü zenginlikleri ile karşılaşmak son derece mutlu etti. Geçmişi, Anadolu’nun tamamı gibi binlerce yıl öncesine gidiyor. Her daim, Yukarı Fırat Havzasının en önemli durak noktalarından, yerleşim alanlarından biri olmuş. Eski güzelliğinden çok şey kaybetmiş olsa da  hala albenisini, cazibesini koruyor.

Arapgir’in kalbi camilerinde, konaklarında, sofralarındaki çok özel lezzetlerinde, en önemlisi köklü medeniyetinde atmaya devam ediyor. Kenti gezdikçe anlıyoruz ki Arapgir’in kadim kültürü, onun kıymetini anlayan yöneticilerle buluşmuş. Belediye Başkanı ve ekibi, adeta hazinenin son parçalarını kurtarırcasına, mimari harikası eski konakları, köşkleri, yapıları korumak için canla başla çalışıyorlar. Kökleri çok derinleri giden bu şehrin en büyük şansı, bugünkü belediye yönetimi.

Cittaslow felsefesi, “koruyarak kalkınma”yı desteklediği için Arapgir’in yönetim anlayışının ve bu anlayışla yapılan çalışmaların,  Cittaslow adaylığı ile  uyum içinde olduğunu söylemek mümkün. Arapgir’in üyeliğe kabulü, hem koruma çalışmalarını perçinleyecek hem de bu olağanüstü güzelliklerin insanlıkla buluşmasına imkan verecek. Özetle, Cittaslow markası, Arapgir’e çok yakışacak, Cittaslow ailesi de muazzam güçlü kökleri olan kadim bir üye kazanmış olacak.

Bu süreçte tüm kalbimizle ve desteğimizle Malatya/Arapgirin yanında olacağız. Başta Arapgir belediye Başkanı sayın Haluk Cömertoğlu ve Arapgir Kaymakamı Salih Sak olmak üzere, Proje Müdürü Haluk Şener, Yerel müze kurucusu Asım Külah, muhtarlar, STK temsilcileri ve tüm belediye ekiplerine sonsuz teşekkürler.” dedi.