ARAS KARGO’DAN 12.000 FİDAN

Anasayfa / Haberler / ARAS KARGO’DAN 12.000 FİDAN

ARAS KARGO’DAN 12.000 FİDAN
ARAS KARGO’DAN 12.000 FİDAN

16 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen ağaç dikim törenine Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Seferihisar Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Evrim Aras: “Orman yangınlarına karşı mücadele etmeliyiz”
Ağaç dikim töreninde konuşan Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, ‘Yeşile Hayat Hayata Yeşil’ kampanyasına kesintisiz olarak devam edeceklerini ve Aras Kargo’nun proje ortağı ÇEKÜL Vakfı ile ülkenin dört bir yanında, nerede ağaç dikimine ihtiyaç varsa orada ağaç dikeceklerini söyledi.
Aras, 2010’da dikim alanı olarak Seferihisar’ın seçilmesinin nedenini ise şöyle açıkladı: “2007 yılında başladığımız kampanyamızın dördüncü ayağı olarak ülkemizde ilk kez Cittaslow ‘Sakin Şehir’ unvanını elde eden İzmir’in Seferihisar ilçesini belirledik. Ülkemizin en nadide ilçelerinden Seferihisar, geçen yaz bizi büyük bir yasa boğdu. 10 Ağustos 2009 tarihinde başlayan ve günlerce süren büyük bir yangın sonucu yaklaşık 700 hektarlık orman alanıyla birlikte bitkiler ve hayvanlar küle döndü. Bu gerçekten telafisi zor bir acı. Ne yazık ki her yaz aynı acıyı yaşıyoruz. Ancak, orman yangınlarına karşı hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. İşte bu nedenle, Seferihisar’da 12 hektarlık bir alanda 12 bin ağaç fidesi dikeceğiz. Çevre ve Orman Bakanlığı dikilecek ağaç türleri olarak fıstık çamı, kara servi, mavi servi, mantar menekşesi, palamut meşesi ve yalancı akasyayı seçti. Bu ağaçların en büyük özelliği, yangına karşı dayanıklı olmaları ve en şiddetli yangında bile büyük hasar görmemeleri. Aras Kargo olarak ağaçlandırma kampanyamızla doğadan aldığımızı doğaya vermeye gayret ediyoruz. Türkiye’de 2 milyon 300 bin hektarlık alanın ağaçlandırılması gerektiğini unutmayalım.”

Prof. Dr. Metin Sözen: “Doğayla bağımızı koparmamalıyız”
Dikim törenine katılan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise “Çarpık kentleşmenin insanları esir aldığı bir ortamda, doğasıyla bütünleşmiş, dingin bir yaşam biçimini sürdürmeyi başaran ender örneklerden biri olan Seferihisar’dayız. ÇEKÜL Vakfı olarak 20 yıldır ‘Doğa ve Kültürle Varız’ sloganıyla, doğa-insan-kültür arasındaki kopmaz bağın korunması için çalışıyoruz. Geçen yaz acı bir yangın felaketiyle karşı karşıya kalan Seferihisar’da da bu bağın onarılması için buradayız. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın İzmir teşkilatı, bu yarayı sarmak için 1 milyon fidanlık başarılı bir ağaçlandırma çalışmasını hızla başlattı. 17 yıldır ülkemizin her köşesinde sürdürdüğü ağaçlandırma çalışmalarıyla öne çıkan ÇEKÜL Vakfı bu seferberlikte yerini aldı. Ve bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmış bulunan Aras Kargo da, Türkiye’yi yeşillendirmek amacıyla ÇEKÜL Vakfı ile birlikte yürüttüğü ‘Yeşile Hayat Hayata Yeşil’ projesiyle Seferihisar’da” diye konuştu.
Prof. Dr. Sözen sözlerine şöyle devam etti: “Bütün projelerinde ‘kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğini’ vurgulayan ÇEKÜL Vakfı olarak, Seferihisar’daki ağaçlandırma çalışmasında da, kaymakamlık, belediye, orman teşkilatı, basın ve Aras Kargo’yu bir araya getiren bir işbirliği gerçekleştiriyoruz. Bizden sonraki kuşaklara kimlikli bir ülke bırakabilmek için, doğal ve kültürel varlıklarımızın korunması ve yaşatılması konusundaki kararlılığımızı sürdürürken, Aras Kargo’nun çevreye ve ormana gösterdiği duyarlılığın tüm iş dünyasına da örnek olmasını diliyorum.”
Mustafa Tunç Soyer: “Biz Yandık, Siz Yanmayın”
Seferihisar Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer ise Seferihisar’ın tarihindeki en büyük orman yangınlarından birini geçen sene Doğanbey bölgesinde yaşadığını ve binlerce ağacın yanı sıra ormanı yuva bilen hayvanların da yok olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yangın tarafından yok edilen alanların tekrar ağaçlandırılması giden canlarımızı tekrar geri getirmese de geleceğe biraz daha umutla bakmamızı sağlıyor. Sadece ağaç diktiği için değil aynı zamanda Türkiye’de ormanlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak isteyen firmalar olduğunu da gösterdiği için, bize umut verdiği için Aras Kargo’ya teşekkürü bir borç bilir, Aras Kargo’nun başlattığı bu ağaçlandırma kampanyasının diğer şirketlere de örnek olmasını dilerim.”
Soyer, geçen yılki orman yangınından sonra Seferihisar Belediyesi’nin ”Biz Yandık Siz Yanmayın” adıyla bir eğitim kampanyası başlatarak çocuklar, köylüler ve çobanlar başta olmak üzere tüm ilçe sakinlerini orman yangınlarının sonuçları ve nasıl engellenebileceği hakkında bilgilendirdiklerini söyledi. Soyer, “Bu eğitim çabaları elbette tek başına yeterli değil, bu çabaları yanan alanların ağaçlandırılmasıyla pekiştirmemiz gerekmektedir” dedi.