Asırlık tezgah asırlık usta

Anasayfa / Haberler / Asırlık tezgah asırlık usta

Asırlık tezgah asırlık usta

Feride Ertaş, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından kilim dokumayı gelecek nesillere aktarmak için 80 yaşında tekrar tezgah başında…

Küçüklüğü Yugoslavya ve Arnavutluk sınırında geçen, mübadelede ailesiyle Seferihisar’a yerleşen Feride Ertaş (80) yıllarca hayatını ilmik ilmik kilimlere dokudu.  Evinde  kilim dokuyarak 3 çocuk okutan Feride Ertaş şimdilerde tekrar tezgâhının başında. Ertaş’ın amacı annesinden öğrendiği kilim dokuma sanatını yeni nesillere öğretip gelecek kuşaklara taşımak.

FABRİKALAR ÜRETTİKÇE BİZİM İŞ BİTTİ
80 yaşında olan Feride Ertaş kilim dokumayı annesinden öğrendiğini söylüyor. Ertaş;“Annem dokuma yapıyordu, anneme baka baka öğrendim. Kırk yıl bu işten ekmek yedim. Hazır dokumalar çıktıktan sonra bizim işler azaldı, yavaş yavaş da kaybolmaya başladı. Benimde annemden kalan 100 yıllık dokuma tezgâhım bir köşede duruyordu. Dedim ben neden tekrar yapmayayım bu işi?40 sene yaptım 3 çocuğumu evlendirdim. Tekrar yapayım hem de gençlere öğreteyim. Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, sağ olsun bu konuda beni çok teşvik etti. Şimdi belediyeye ait Kent Belleği ve Anı Evi’nde tekrar dokumaya ve gençlere öğretmeye başladım.

TEZGAHIM, EN ESKİ ARKADAŞIM
Şimdi zaman zaman genç kızlarımız geliyor. Nasıl yaptığımı soruyor. Bende yünleri takıp gösteriyorum, çok şaşırıyorlar. Bu tezgah benim en eski arkadaşım. Elimde çok eskiden yaptığım kilimlerim ve burada yeni yapacaklarım var. Bunları satıp öğrencilere yardım eden kuruluşlara bağışlayacağım" dedi.
Feride Ertaş, her pazartesi ve çarşamba günü Seferihisar Belediyesi Kent Belleği ve Anı Evi’nde dokuma tezgahının pedalını, gençlere kilim dokumayı öğretmek için çeviriyor.

{gallery}1308{/gallery}