ATATÜRK CADDESİ’NDE DEĞİŞİM SÜRÜYOR

Anasayfa / Haberler / ATATÜRK CADDESİ’NDE DEĞİŞİM SÜRÜYOR

ATATÜRK CADDESİ’NDE DEĞİŞİM SÜRÜYOR
ATATÜRK CADDESİ’NDE DEĞİŞİM SÜRÜYOR

Yaşar Üniversitesi’nden Türkiye’nin ilk “Sakin Şehir”i Seferihisar’a cadde yenilemesinde destek geldi. Üniversitenin mimarlık fakültesi öğrencileri kentteki binalara rölöve çalışmaları yaparken, grafik tasarım fakültesi öğrencileri otobüs duraklarını baştan aşağı yeniledi.

Yaşar Üniversitesi, Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” Seferihisar’da yaşanan değişimin bir parçası oldu. Kente makyaj yapan üniversite öğrencileri, ilk olarak kent merkezindeki Atatürk Caddesi’ne el attı. Mimarlık Fakültesi’ndeki Mimari Miras ve Koruma Dersi kapsamında bahar öğretim dönemini Sakin Şehir’de geçiren 3’üncü sınıf öğrencileri, eski yapılarda ölçümler yaparak cephe rölövelerini çıkardı. Gruplar halinde çalışan öğrenciler daha sonra çalışmaları bir bütün haline getirerek, proje dosyası oluşturdu.

Akademisyenler teslim etti

Seferihisar’a yepyeni bir görünüm kazandıracak öğrenci projesiyle ilgili Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Taner, Öğretim Üyesi Prof. Mustafa Demircan, Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Malike Özsoy ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülnur Ballice, Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Öğrencilerin hazırladığı projeyi dosya halinde başkana sunan akademisyenler, cephe yenilemesi tamamlandıktan sonra kentin alacağı görünümü başkan Soyer ile paylaştı. Kent yenileme ve güzelleştirme çalışmaları çerçevesinde ilçedeki cadde ve binaların Yaşar Üniversitesi’nin akademisyen ve öğrencilerinin çabalarıyla bambaşka bir hal alacağını belirten başkan Soyer, destekleri nedeniyle öğrenci ve akademisyenlere teşekkür etti. Projenin öğrencilere profesyonel bir staj alanı oluşturduğunu belirten Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Taner ise herkes Yaşar Üniversitelilerin Sakin Şehir’deki değişime katkıda bulunduğunu söyledi.

Otobüs durakları baştan aşağı yenilendi

Seferihisar’a diğer bir destek de üniversitenin Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü 1’inci sınıf öğrencilerinden geldi. Sosyal Sorumluluk Proje Dersi kapsamında bir araya gelen öğrenciler, kentteki otobüs duraklarını yağlı boya ile süsledi. Yaklaşık 2 ay süren çalışmalarda öğrenciler durakları Sakin Şehir imajı ve kent dokusuyla özdeşleşen figürlerle boyadı. Sakin Şehir’in sembolü olan salyangoz, deniz, martı ve yelken gibi kent ile özdeşleşen sembollerle süslenen duraklar, bambaşka bir görünüm kazandı.

Diğer fakülteler de destek veriyor

Sakin Şehir ile işbirliği çerçevesinde üniversitenin Meslek Yüksek Okulu ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ndeki Turizm Bölümü öğrencilerinin halka yönelik eğitim çalışması, İletişim Fakültesi’nin de kentte iletişim atölyesi çalışması başlatacağı belirtildi.