Atatürk’ün Bandosu 100. Yılı Kutladı

Anasayfa / Haberler / Atatürk’ün Bandosu 100. Yılı Kutladı

Atatürk’ün Bandosu 100. Yılı Kutladı
Atatürk’ün Bandosu 100. Yılı Kutladı

Atatürk tarafından kurulan Seferihisar Belediye Bandosu, Sığacık Kaleiçi’nde büyük zaferin 100. yıl dönümünde sahneye çıktı.

Yaklaşık iki saat süren konseri izleyen vatandaşlar büyük bir coşkuyla 30 Ağustos Zafer Bayramını yaşadı.

Konsere Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Başkan Yardımcıları Nuriye Hepterlikçi ve Yelda Celiloğlu katıldı. Konser alanını dolduran yaklaşık 2 bin seyirci Seferihisar Bandosunun çaldığı marşlara eşlik etti.

Şef Fevzi Topuzlu tarafından yönetilen Seferihisar Bandosu ve solist Bengü Şensoy Kaleiçini dolduran seyircilere birbirinden güzel marş çalarak şarkılar söyledi.

Konser sırasında Seferihisar Belediyesi seyircilere 2000 adet bayrak dağıttı.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yaptığı konuşmada “Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, harika bir gece yaşattılar bize, özellikle de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Atatürk’ün kurduğu bandomuz ile bunu kutlamamız ayrı bir güzellikti. 30 Ağustos Zafer Bayramımız hepimize kutlu olsun; birileri ne kadar küçültmek istesede özel günlerimizi milli bayramlarımızı kırpmak istesede onlara inat yüzyıllarca kutlamaya devam edeceğiz. 26 Ağustos’ta Afyon’daydım orada gördüğüm yaşlısıyla genciyle herkesle heyecan içinde beraberdik, o ilk günkü gibi o ruhla beraberdik, ben orada bunu yaşadım. Ben inanıyorum ki heyecanımız yüzyıllarca devam edecek, Zafer Bayramımız milli günlerimizi hep beraber daha güçlü kutlayacağız” dedi.

1926 yılında Atatürk’ün Çeşme ziyareti sırasında, “Aranızda zeybek oynayan var mı” sorusuna karşılık, ayağa kalkarak zeybek oynayan Seferihisarlı Necati Çınar’ın oyununu çok beğenen ve 10 Lira vererek, bunu gençlere öğretin, bando kurun diyen Atatürk’ün talimatıyla bando kurulmuştu. Bando 11 Nisan 1934’te Atatürk’ü Seferihisar’ın girişinde karşıladı. Seferihisar Belediyesi Bandosu 1980 yılına kadar faaliyetlerini sürdürdü. Bando Seferihisar Belediyesi tarafından 2012 yılında yeniden kuruldu.