AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI

Anasayfa / Haberler / AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI
AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri kapsamında, 21-28 şubat 2011 tarihleri arasında “Cook Your Future ( Geleceğini Pişir)”  gençlik değişimi için İtalya, Romanya ve Danimarka’dan gelen 27 katılımcı Sığacık 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileriyle gençlik değişimi faaliyetlerini gerçekleştirdiler.

 

 

27 öğrenci, Seferihisar Belediyesi tarafından Gençlik Programı için Sığacık 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu içerisinde inşa edilen atölyede 4 ülke genci bir araya gelerek 32 farklı tat ortaya çıkardılar ve Slow Food’u (Yavaş Yemek) yaymak adına çalışmalar yaptılar. Gençler, sokak tiyatrosu yaparak, broşürler dağıtarak halkı bilinçlendirmek için çalıştılar. Ege Üniversitesi’nde alan çalışması yaparak, organik tarım, GDO, zirai mücadeleyi yaparak yaşayarak keşfettiler.

4 ülke gençleri kendi aralarında çok güzel dostluklar kurdular. Bu dostluklar sadece gençler arasında ve okulda kalmayıp yöre insanlarına da yansıdı. Pazar günü Sığacık Kale içinde kurulan açık pazarda değişim boyunca yaptıkları faaliyetlerin fotoğraf sergisini açarak halkla da paylaştılar. T-shirt, afiş ve atölye duvarlarını boyayıp, aynı zamanda slogan çalışması da yaparak Slow Food’un, organik tarımın yararları ile ilgili gençlere mesajlar verdiler. Türk halkının içtenliğini, misafirperverliğini ve bu durumdan kaynaklanan memnuniyetlerini ve hayranlıklarını belirttiler.

 

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer gençlerin atölyesini ziyaret ederek, onlarla birlikte Slow Food çalışmalarına katıldı. Sığacık’ta sokak tiyatrosu sergilenerek halkın dikkati sağlıklı beslenmenin önemine çekildi. Gençler birbiriyle kaynaşmak adına yetenek partisi düzenleyerek yeteneklerini sergilediler ve birbirlerine eşlik ettiler. Düzenlenen kültürlerarası gecede her ülke kendi masasını açarak kültürlerini tanıtan yiyecek, içecek, broşür, obje v.b. sergilediler ve birbirlerinin kültürleri hakkında çok şey öğrendiler. Ülkelerin danslarını hep birlikte sergilediler.

Her şeyden öte aralarında oluşan arkadaşlık bağı ve anılar hafızalarında hep yer edecek ve unutulmayacak.