AVRUPA’YA SEFERİHİSAR DAMGASI

Anasayfa / Haberler / AVRUPA’YA SEFERİHİSAR DAMGASI

AVRUPA’YA SEFERİHİSAR DAMGASI
AVRUPA’YA SEFERİHİSAR DAMGASI

Avrupa’dan 245 bölge ve şehirden 6 Bin katılımcının yer aldığı 8. Bölgeler ve Şehirler Avrupa Haftası’nda konuşmacı olarak yer alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı sunumla Seferihisar’ı anlattı.

 

4-7 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Komisyonu Bölgeler Komitesi tarafından 8. Bölgeler ve Şehirler Avrupa Haftası’nda Türkiye’den Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile birlikte iki konuşmacıdan biri olan Tunç Soyer, Avrupa’nın önemli diplomatlarının arasında Cittaslow Seferihisar’ı ve dünyada yaşam kalitesini arttırma konularını anlattı. Oturum öncesinde izleyicilere dağıtılan Seferihisar’ı anlatan kitapçıklar büyük ilgi gördü. Başkan Soyer bölgeler arası işbirliği, hayat kalitesini yükseltme” oturumunda, Cittaslow’un halkın yaşam kalitesini arttırmak ve şehirlerin sürdürülebilir kalkınmasını sistematik bir şekilde gerçekleştirmek için bir model olduğunu ve Seferihisar’da yaşayan insanların hayat standartlarının günden güne yükseleceğini söyledi.

 

Başkan Soyer’in konuşma videosu:
{vimeo}15685002{/vimeo}

 

Başkan Soyer Seferihisar’da yavaş yaşam ve sakin şehir felsefesinin kısa bir sürede benimsendiğini Cittaslow kriterlerinin gerçekleştirilmesinde Seferihisar halkının çok büyük bir rolü olduğunu belirterek; “Cittaslow ağı sınır ötesi işbirliği için büyük bir olanak sunuyor.  Cittaslow ağına girerek Avrupa’nın ve Asya’nın farklı şehirlerinde insanların hayat kalitelerinin yükseltilmesi ve kentlerin sağlıklı gelişimlerinin sağlanması alanlarında başarılı uygulamalar hakkında bilgi sahibi olduk. Cittaslow ağı üyesi olan kentlere yaptığımız ziyaretler sürecinde gelecek projeler için ortaklıklar kurduk. Bir Cittaslow Kenti olan Polica Belediyesi’yle iki kentte balıkçılık standartlarının geliştirilmesi için bir Avrupa Birliği projesi uygulamaya başladık. Avrupa’dan farklı Cittaslow’ların arasında toplumların geleneklerine ve yerel sanatlarının korunması amacıyla uzun süreli işbirliğinin gerçekleştirilmesi için bir proje geliştirdik. Cittaslow kriterleri kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarla Seferihisar’ın kentsel gelişimine Seferihisar halkının yaşam kalitesinin artmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Bruksel’deki temaslarını Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi  Sosyalist Parti Grup Başkanı Karl-Heinz Klar ve Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Gurubu Başkanı Prof Bernard Soulage ile görüşerek sürdürdü. İki yetkili de, Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü müzakere sürecinde, yerel yönetimlerle işbirliğinin ayrı bir önem taşıdığını ne yazık ki bu konuda yeterli farkındalığın olmadığını gözlemlediklerini, bu nedenle bu alanda  pek çok yeni girişimde bulunulması gerektiğini ifade ettiler. Soyer,  Başkan Klar ve Prof. Soulage’ı İzmir’e davet etti ve her yıl bir kez yapılan Bölgeler Komitesi Toplantısını 2011 başlarında, Ege Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde Ege de bir Belediye de yapılmasını teklif etti. Teklif olumlu karşılandı ve şimdiden çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Başkan Soyer ayrıca AB Bölgeler Komitesi Sekretaryası İstişare Grubu Yönetici yardımcısı Michael Collins ile de görüşmeler gerçekleştirdi.

Ziyaretlerin son durağı, Türkiye’nin AB nezdindeki Büyükelçisi Sayın  Selim Kuneralp’in rezidansı oldu. Konuklarını çok sıcak karşılayan Büyükelçiye, Brüksel’de yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen ziyaretler  hakkında bilgi sunuldu.AB ile yerel yönetimler çerçevesinde yapılacak çalışmalara katılmaya ve destek vermeye hazır olunduğu anlatıldı. Büyükelçi anlatılanlardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.