BALIKÇILAR “ORKİNOS” EYLEMİNDE

Anasayfa / Haberler / BALIKÇILAR “ORKİNOS” EYLEMİNDE

BALIKÇILAR “ORKİNOS” EYLEMİNDE
BALIKÇILAR “ORKİNOS” EYLEMİNDE

Seferihisar’ın Sığacık Körfezi’ne kurulması planlanan Orkinos Balık Çiftliği’ni protesto etmek için balıkçıklar, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sanatçıların da katılımıyla bugün “Orkinos Balık Semirtme Çiftliği’ne Hayır” temalı bir etkinlik düzenlendi.

 

 

 

Denizler temiz Orkinoslar özgür kalsın                

Seferihisar Belediyesi, Greenpeace, Sığacık Balıkçılar Kooperatifi, Seferihisar Çevre Koruma Derneği ve Seferihisar Kent Konseyi’nin birlikte gerçekleştirdiği eylem büyük bir katılımla gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanında “Seferihisar’da Orkinos Çiftliği İstemiyoruz” pankartları asarak eyleme destek veren Kent Konseyleri’nin çektiği fotoğraflar slayt halinde gösterildi. Ayrıca ‘Orkinos Balık Çiftlikleri’nde balıkların kurşunlanarak öldürülmesi ve kesim sırasında denize akan kanlar da film halinde katılımcılara izlettirildi.

Başaranlar firmasına Çevre Bakanlığı tarafından verilen olumlu ÇED raporunun ardından, İl Genel Meclisi’nden Sığacık Körfezi’nde 35 dönüm yer kiralayarak, orkinos çiftliği kuracağı alanda 13 Mart Pazar günü Sığacıklı balıkçılar nöbet tutmaya başladı.Greenpeace gönüllüleri de nöbete ve eyleme katılarak Sığacık’a destek verdi. Eylemin mesajı, “Balık Çiftliği Değil, Koruma Alanı Olmak İstiyoruz” oldu.

 

 

 

Etkinliğe sanat camiasından birçok ünlü isim katıldı. Tiyatro ve dizi oyuncuları Volkan Severcan, Altan Gördüm, Vahide Gördüm, İlker Kızmaz, şarkıcı Aslı Güngör, Dünya Buz Altı Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen de eyleme destek verenler arasında yer aldı.

Basın açıklaması Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avukat Şehrazat Mercan, Greenpeace Akdeniz Denizler Sorumlusu Banu Dökmecibaşı tarafından yapıldı. Sığacık Körfezi’nin balık çiftliklerine uygun olmadığını söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geçen yaz bir eylem yapmıştık. Orkinos çiftliği kurulmak istenen pırıl pırıl sularda hep beraber yüzmüş ve ‘Bu temiz denizi kirlettirmeyeceğiz. Bu işte bir garabet var, Seferihisarlılar, geleceğini balıkçılığa, turizme bağlamıştır, bu nedenle burada böyle bir tesis yapılması yanlış olur. Atalarımızın mirası bu güzelliği, torunlarımıza da tertemiz bırakmak istiyoruz. Bizler balık çiftliklerine karşı değiliz ama burası uygun değil’ demiştik. Anlamadılar… Binlerce insan bir ağızdan “Hayır” dedik; duymazdan geldiler. Deniz yüzeyinde 35 dönüm alan kiraladılar; gelmeye kararlı gözüküyorlar. Ancak bu iş öyle kolay olmayacak. Bu kez baltayı taşa vurdular. Çünkü; biz anladık ki,  bu memlekette para kazanmak için halkın geleceğini karartmaktan hiçbir şekilde çekinmeyen çevreler var. Çevreyi korumakla görevli olan ama çevreyi değil bu çevreleri koruyanlar var.

 

 

 

Mücadele sürecek

Anladık ki bu sadece gaflet veya sağırlık değil, sütre gerisine çekilip, taammüden yürütülen bir katliam hazırlığı. Anladık ki, bu memlekette sadece hukuken haklı olmak yetmiyor. Haklı sesinizin de çok gür çıkması gerekiyor. Bunları gayet iyi anladığımız için buradayız. Bugün o günden daha kalabalık ve daha kararlıyız. Bugünkü eylemin başrolünü balıkçılarımız üstlendiler. Hep birlikte haklılığımızı haykırmaya devam edeceğiz.  Onları vazgeçirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizi yok saymalarına izin vermeyeceğiz. Bu sesin gümbür gümbür çıkması için bugün buraya gelip eylemimize destek verenlere, Türkiye’nin her yerinden haklı mücadelemize katılan, kent konseylerine, basın emekçilerine, sanatçılara çevrecilere binlerce teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Türkiye’nin güzelliklerini babalarının çiftliği gibi kullanıp, posasını atanlar, burada bunu başaramayacaklar. Biz buradayız ve tüm Seferihisarlılar,  çevreciler, yurtseverler olarak haykırıyoruz. Buradayız, hiçbirimiz koyun değiliz, cahil değiliz; burada yaşamayı sürdüreceğiz, yaşam alanlarımıza da sahip çıkacağız, gelecek nesillerin haklarına da.

Diliyorum bugün burada verdiğimiz dersi iyi anlarlar ve bu inattan vazgeçerler” diye konuştu.

 

 

 Basın açıklamasının ardından teknelerle denize açılan ekip, Orkinos Balık Çiftliği’nin kurulması planlanan alanda nöbet tutmaya başlayan balıkçıların yanına gitti. Balıkçılar “Kurdurtmayacağız, nöbetteyiz” pankartı açtı. Greenpeace gönülleri de hazırladıkları şamandıraların üzerine çıkıp pankart açarak balıkçılara destek verdi.

 Eylemin ardından Seferihisar Belediyesi etkinliğe katılanlara balık-ekmek ikram etti.