Başkan Soyer’den Uluslararası İki Büyük Başarı‏

Anasayfa / Haberler / Başkan Soyer’den Uluslararası İki Büyük Başarı‏

Başkan Soyer’den Uluslararası İki Büyük Başarı‏

Yaşamın kolay olduğu kentler (Cittaslow-Sakin Şehirler) İtalya’da Koordinasyon Komite Toplantısı’nda bir araya geldi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Cittaslow Türkiye Ağı koordinatörü olarak Türkiye’yi toplantıda temsil etti. 2009 yılında Seferihisar'ın üye olmasının ardından Türkiye'nin bütün bölgelerine yayılan Cittaslow hareketi 2013 yılında Türkiye'de dokuz üye sayısına ulaştı. Her sene bir üye ülkede düzenlenen Genel Kurul için Türkiye adına aday olan Soyer, 2013 Genel Kurulunun Türkiye'de başarılı bir şekilde düzenlenmesinin ardından  Birlik içerisinde takdir toplamıştı. Cittaslow hareketinin ulusal ve uluslararası platfromlarda tanıtımı ve Türkiye'de yaygınlaştırılmasındaki başarıları sonucu Soyer, Birlik Başkanı Gian Luca Marconi tarafından önerilerek oy birliği ile Başkan Yardımcısı seçildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cittaslow birliğine kabul edildi. Başkan Soyer, Komite Toplantısı’nda, daha önce adaylık başvuru dosyasını teslim ettikleri KKTC’den Yeniboğaziçi’nin birliğe kabul edildiğini müjdeledi. Soyer, KKTC’nin bu birlikte yer almasının uluslararası diplomasi açısından oldukça önemli olduğunu ve Yeniboğaziçi sayesinde KKTC'nin uluslararası kabülünün 27 ülkeye yayıldığını belirtti.

9 Kasım 2013 Cumartesi günü İtalya’nın Bologna Şehri Brisighella Kasabası’nda gerçekleşen Koordinasyon Toplantısı’nda 27 ülkeden gelen Sakin Şehirler buluştu. Toplantı Brisighell Belediye Başkanı Davide Missiroli tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Toplantıda birliğin tüzük, bilim komitesi, kriterleri üzerine çalışmalar yapılırken, 2015 EXPO’suna ev sahipliği yapacak Milano adına EXPO Genel Sekreteri Pierluigi Arrara bir sunum yaptı.

Gerçekleştirdiği uluslararası projeler ve Seferihisar'ı dünya markası yapma çalışmalarıyla dikkat çeken Tunç Soyer, iki büyük başarıya daha imza attı. Türkiye'yi Cittaslow (Sakin Şehir) ağıyla tanıştırıp Türkiye'nin tüm bölgelerine yayan Soyer, merkezi İtalya'da bulunan birliğin Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

KUZEY KIBRIS TANINDI

Türkiye adına başvuru dosyalarını birliğe teslim etme yetkisini elinde bulunduran Soyer, KKTC'den Yeniboğaziçi ilçesinin başvurusunu da teslim etmişti. Toplantıda Yeniboğaziçi’nin üyeliğinin kabul edildiği de açıklandı. Böylece KKTC ilk kez uluslararası bir birliğin kapısını açmış oldu.

Yeniboğaziçi'nin sertifikasını Belediye Başkanı Cemal Biren aldı. Biren'i Belediye Başkanı Tunç Soyer sarılarak tebrik etti.

{gallery}1147{/gallery}