BAŞKAN SOYER FOOTPRİNT 2010 FORUMU’NDA

Anasayfa / Haberler / BAŞKAN SOYER FOOTPRİNT 2010 FORUMU’NDA

BAŞKAN SOYER FOOTPRİNT 2010 FORUMU’NDA
BAŞKAN SOYER FOOTPRİNT 2010 FORUMU’NDA

İtalya’nın Siena Kenti’nde düzenlenen Footprint 2010 Forumu’na konuşmacı  olarak katılan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Türkiye’de Sakin Şehir hareketinin özellikle gelişmekte olan kentler için çok çağdaş bir yerel kalkınma modeli olduğunu belirtti ve belediyelerin bu modeli gerçekleştirmede zorluklarla karsılaştığını anlattı.

 

Dört yılda bir düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından 200 civarında bilim insanını bir araya getiren Footprint 2010 Forumu bu sene İtalya’nın Siena kentinde düzenlendi. Forumun konusu olan Karbon Ayak izi üzerine konuşmalar ve sunumlar düzenlenirken bir yandan da oluşturulan çalışma gruplarında karbon salınımı ve dünya üzerinde etkileri hakkında bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.

 

Forumun dördüncü gününde dünyanın yükselen trendlerinden biri olan Cittaslow kentleri damga vurdu. Küreselleşmenin hızına ve standardinazyonuna karşı durarak doğalarını, yerel yemeklerini, gelenek ve göreneklerini korumak isteyen kentlerin oluşturduğu Cittaslow birliğinin üyeleri tarafından gerçekleştirilen toplantıya yüksek katilim gösterildi. Cittaslow Genel Sekreteri Pier Giorgio Oliveti tarafından açılan toplantının ikinci konuşmacısı Türkiye’nin ilk Cittaslow’u Seferihisar’ın Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. Konuşmasında Türkiye’de Sakin Şehir hareketinin özellikle gelişmekte olan kentler için çok çağdaş bir yerel kalkınma modeli olduğunu belirten Soyer, belediyelerin bu modeli gerçekleştirmede zorluklarla karsılaştığını belirtti. Soyer, belediyelerin mevzuat, personel ve finansman eksikleri nedeniyle Cittaslow kriterlerini gerçekleştirmede sıkıntı çektiklerini vurgulayarak bu sıkıntıları aşmanın yolunun üniversitelerle yapılacak işbirlikleriyle aşılabileceğini ekledi. Seferihisar’ın Yasar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve farklı üniversitelerle yaptığı işbirlikleri sonucu güneş enerjisiyle çalışan bisiklet, çevreci kent mobilyaları ve mimari düzenlemeler organik ve iyi tarım uygulamaları, doğal enerji kaynaklarının kullanımı gibi konularda birlikte çalışmalar yaptıklarını belirten Soyer’in konuşmasından sonra toplantı dört Sakin Şehir Belediye Başkanının konuşmalarıyla devam etti. Forumun son günü Türkiye dahil çeşitli ülkelerden gelen katılımcılar için teknik eğitimler düzenlendi.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer 24-30 Haziran tarihlerinde Güney Kore’de gerçekleşecek ve dünyadaki tüm Cittaslow’ların temsilcilerinin katılacağı Cittaslow Birliği’nin toplantısına katılacak.