Avrupa Birliği’ne ”Cittaslow” sunumu

Anasayfa / Haberler / Avrupa Birliği’ne ”Cittaslow” sunumu

Avrupa Birliği’ne ”Cittaslow” sunumu
Avrupa Birliği’ne ”Cittaslow” sunumu

9 Mayıs Avrupa günü çerçevesinde  Friends of Turkey in the Parliament (Türkiye’nin Parlamentodaki Dostları) grubu tarafından Bruksel’de düzenlenen “Avrupa Birliği’nin Türk Turizmine Bakışı” adlı toplantıya Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmacı olarak katıldı.

Avrupa Parlamentosu milletvekili İsmail Ertuğ’un ev sahipliği yaptığı panelde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bremen Üniversitesi’nden Dr. Volkan Altıntaş ve Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir konuşmacı olarak yer aldı. Paneli Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden de takip etti.

Türkiye’yi Cittaslow hareketiyle tanıştıran ve Türkiye’ye bir yerel kalkınma modeli olarak sunan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, panelde Cittaslow (Sakin Şehir) felsefesi, Türkiye ve dünyadaki uygulama örneklerini anlattı. Cittaslow hareketinin Türkiye’nin Avrupa Birliğinin değerleriyle entegrasyonu açısından önemli olduğunu söyleyen Başkan Soyer,  “Cittaslow’ların turistlerin kentlerin sokaklarına çıkmasını, yerel halkla sosyalleşmesini, birlikte balık tutmasını yemek pişirmesini sağlıyor.

Küreselleşmenin hızı sonucu bütün değerlerimizi kaybetmeye başladık, geçmişimiz bir yana neredeyse dünü unutuyoruz. Köklerimizden koptukça kimliklerimizi de yitiriyoruz, artık biraz yavaşlamamız lazım” dedi. İstanbul’a gelen turistlerin sadece müzeleri ve binaları gezebildiğini İstanbullularla karşılaşmadığını söyleyen bir dinleyicinin sorusu üzerine Başkan Soyer; “Cittaslow’un da tam olarak amacının bu olduğunu, Cittaslow konseptinde sadece denizin ve doğanın değil tarihin, yerel yemeklerin, zanaatların ve yerel üreticilerin de korunduğunu söyledi.