Menü
Başkan Soyer’den Çağrı: Seferihisar’ı Beraber Temizliyoruz..

Küresel İklim Değişikliği meselesine dikkat çekmek için 8 Eylül cumartesi günü tüm dünyada ve Türkiye’de eş zamanlı olarak ‘İklim İçin Ses Ver’ sloganıyla etkinlikler düzenlenecek. Yerel yönetimlerin öncülüğünde gerçekleşecek bu etkinlikler kapsamında Seferihisar Belediyesi de harekete geçti. İklim değişikliği ile mücadelede sadece belediyelere değil, aynı zamanda halka da büyük bir görev düştüğünü belirten Seferihisar Belediye başkanı Tunç Soyer, günümüz Türkiye’sinde naylon poşet, izmarit, ambalaj vb. atıklar hala sokaklara atıldığı müddetçe gerçek bir iklim eyleminden bahsedilemeyeceğini vurguladı ve 8 Eylül cumartesi günü ‘Seferihisar’ı Beraber Temizliyoruz’ adıyla gerçekleşecek olan etkinlik için ilçe halkına bir çağrıda bulundu:

İşte Başkan Soyer’in o çağrısı:

“Sevgili hemşerilerim,

Yakın zamanda bir araştırma şirketinin anketi sonucunda, Türk halkının dörtte üçünün iklim değişikliği konusunda endişeli olduğu ortaya çıkmış.

Bildiğiniz üzere küresel iklim değişikliğinin can yakıcı sonuçlarıyla gün geçtikçe daha fazla ve yoğun bir şekilde karşılaşıyoruz.  

Antarktika kıtasında eriyen buzulların an itibariyle Türkiye büyüklüğüne ulaştığı bilim adamlarımız tarafından dile getiriliyor.  

Yine, buzul erimeleri ve deniz seviyesindeki yükselmeler nedeniyle Avrupa’daki metropol şehirlerin önümüzdeki yıllarda sular altında kalacağı…

Ve buna bağlı sıcaklık artışlarının dünyadaki birçok bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına sebep olacağı uzmanlar tarafından artık ‘küresel felaket senaryosu’ değil, bizzat ‘küresel felaket gerçeği’ şeklinde tanımlanıyor.

Dolayısıyla, Amerika’daki fırtına ve kasırgaları, Asya’daki sel felaketlerini, Akdeniz’i küle çeviren ve yakın zamanda komşumuz Yunanistan’da büyük üzüntüyle tanık olduğumuz orman yangınlarını…

İklim değişikliğinin vahim sonuçlarından yalnızca birkaçı olarak saymak mümkün.

Aslında tüm bu olup bitenlerin sebebini tek cümlelik bir özeleştiriyle vermek gerek:

“Biz insanlar, dünyayı hızla kirletiyor ve tüketiyoruz…”

Öte yandan, çöpleri ısrarla yere ve denizlere atarak yarattığımız bu devasa kirlilikte sanki daha ‘temiz bir dünyada’ yaşayacakmışız gibi hazin bir yanılgı içine düşüyoruz.

Halbuki, bu büyük yanılgıdan kurtulmak için evvela alışkanlıklarımızı gözden geçirmeye ve yaşadığımız doğaya karşı ‘sorumluluk’ ve ‘vicdanla’ hareket etmeye ihtiyacımız var…

Bu noktada, biz yöneticiler ne yaparsak yapalım, temiz bir dünya ve yenilenebilir bir enerji talebi hepimizin gündeminde yer almadığı müddetçe iklim değişikliği ile mücadelemiz yetersiz kalacak. 

Tam da bu nedenle, 12-13 Eylül tarihlerinde ABD Kaliforniya eyaletinde düzenlenen, üstelik benim de konuşmacı olarak davet edildiğim fakat ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle maalesef katılamayacağım “Küresel İklim Zirvesi” kapsamında, tüm yerel yönetimler küresel iklim değişikliği ile mücadelede daha güçlü bir taahhüt verecekler.

Bu taahhüdü güçlü kılmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için 8 Eylül cumartesi günü tüm dünyada ve Türkiye’de “İklim için Ses Ver” (Rise for Climate) sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Bu bakımdan, Seferihisar Belediyesi olarak “İklim için Ses Ver” sloganının iklim değişikliğiyle mücadelede başlangıç olduğunu ve bizlere “yerel iklim seferberliği”  başlatmak için büyük bir güç verdiğine can-ı gönülden inanıyor, büyük bir umut ve heyecanla sizleri uzun soluklu bu seferberliğe katılmaya davet ediyorum…

8 Eylül Cumartesi günü, saat 8:30’da, tüm belediye çalışanlarımız, çocuk belediyemiz ve kıymetli kent konseyi üyelerimizin katılımıyla Seferihisar pazaryerinden başlatacağımız bu etkinlikte, gelin hep beraber şehrimizi temizleyelim ve iklim için ses verelim!