• Başkan Soyer’den Yurtdışı Açıklaması
  • Başkan Soyer’den Yurtdışı Açıklaması
Başkan Soyer’den Yurtdışı Açıklaması

Son iki gündür medya yayın organlarında “CHP’li belediyelere yurtdışına çıkış yasağı” isimli haberlerde yer alan bazı ifadeler yanlış anlaşılmalara neden olmaktadır. Hakkımda yurtdışına çıkış yasağı bulunmamaktadır.

Olağanüstü hal günleri yaşayan ülkemizde, hükümet tarafından 14 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan bir kanun hükmünde kararnameyle valilerin, kaymakamların ve belediye başkanlarının yurtdışına çıkışı İçişleri Bakanı’nın vereceği izne bağlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı’na, UNICEF’in Brüksel’de düzenleyeceği Çocuk Dostu Kentler toplantısına davet edildiğimizi, burada bir sunum yaparak dünyada bir tek Seferihisar’da olan Çocuk Belediyesi’ni dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara anlatıp, tüm yerel yönetimlere uygulanabilecek bir proje olarak sunmaya gitmek için, dilekçemizi yazarak izin istedik. Bakanlık, bu genelge çerçevesinde bu toplantıya gitmemize izin vermedi.

Konuyla ilgili açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı. Sayın Kurtulmuş, açıklamasında;

“186 belediye başkanı yurtdışına çıkmak için başvuruda bulundu. Bunların içinde AK Parti, CHP, MHP ve HDP’li 112’si AK Parti’li belediye başkanı yurt dışına çıkış istemiş, bunlardan 170’inin başvurusu kabul edilmemiş. Bütün belediye başkanlarıyla ilgili yurt dışı seyahatlerinin gözden geçirildiği bir durum söz konusu. Ortamın hassasiyetinden istifade ederek olmayan konuları varmış gibi göstermenin anlamı yok.” dedi.