BAŞKAN SOYER EBSO’DA CITTASLOW’U ANLATTI

Anasayfa / Haberler / BAŞKAN SOYER EBSO’DA CITTASLOW’U ANLATTI

BAŞKAN SOYER EBSO’DA CITTASLOW’U ANLATTI
BAŞKAN SOYER EBSO’DA CITTASLOW’U ANLATTI

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Sakin Şehir” sadece Seferihisar için önemli değil, aynı zamanda yerel kalkınma modelidir”.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ”Sakin Şehir” (Cittaslow) unvanının Seferihisar için öneminin yanı sıra yerel kalkınma modeli olduğunu söyledi.

Soyer, EBSO Vakfı Bayanlar Birliğince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Amerikan tarzı hızlı yiyecek (fast food) zincirine karşı, İtalya’da başlatılan ”Yavaş Yiyecek Birliği”nin bugün 142 ülkede 80 bin üyesi ile önemli sivil toplum kuruluşları arasında bulunduğunu belirtti.

Yavaş yiyecek kavramından hareketle ”Yavaş Şehir Hareketi”nin oluştuğunu hatırlatan Soyer, ”19 ülkenin 129 kentine yayılan Cittaslow’a Türkiye’den kabul edilen ilk yer Seferihisar oldu” dedi.
Bir kentin sakin şehir unvanı almasının belirli kriterleri bulunduğunu işaret eden Soyer, şöyle konuştu:
”Sakin şehir kriterleri yerine getirildiğinde, ortaya bir yerel kalkınma modeli çıkıyor. ‘Sakin Şehir7’, sadece Seferihisar için önemli değil, aynı zamanda yerel bir kalkınma modelidir. Yerli üretimin korunması, küçük işletmeler ile köy ürünleri kullanımını öngören koşullar var. Seferihisar, hazırladığı modeller ile denetim görmeden Cittaslow’a kabul edilen tek kenttir. Hazırlıklarımızı beğendiler ve felsefeyi kavradığımızı gördüler. Artık, gerekleri biran önce yerine getirmek gibi önemli bir sorumluluğumuz var.”
 
-ESKİ BELEDİYE BİNASI KÖY PAZARI OLDU-
 
Belediye Başkanı Soyer, sakin şehir kriterlerini yerine getirmeye yönelik çeşitli projelerin hayata geçirildiğini, çocukların doğal üretimi öğrenmeleri amacıyla bahçeler kurulduğunu söyledi.
Yerel üretimin desteklenmesi amacıyla ticari merkezler kurulmasına yönelik kriteri karşılamak amacıyla pazar kurduklarını vurgulayan Soyer, ”Eski belediye binasını Seferihisar’ın 8 köyüne tahsis ettik. Burada kendi ürünlerini sunma imkanı buluyorlar. Haftanın bir günü de açık pazar kuruluyor” diye konuştu.
Sakin şehir kriterleri arasında kent içine bisiklet yollarının yapılmasının bulunduğunu belirten Soyer, şunları kaydetti:
”Arkadaşlarımız, güneş enerjili bir bisiklet üretti. İlçede, rampaları pedal çevirmeden çıkmaya olanak sağlayan bisikletler olacak. Fayton uygulamasını başlatacağız. Belirli saatlerde kent merkezine motorlu araç almıyoruz. Görüntü kirliliği bulunan bir caddemizi tamamen yenileyeceğiz. 20 ressamla sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde, apartmanların cephesinin boyanması, kolonların taş kaplanması, klimalara ahşap ızgara yapılması ile pencere ve balkonlara sardunya konulmasına karar verdik. 4 bin sardunya yetiştiriyoruz. 1 binada çalışmalar başladı. Gönüllü öğrenciler tarafından sürdürülecek çalışma ile hem sakin kriterlerini yerine getireceğiz hem de yerel yönetimlere uygun maliyetle kentin çevresini değiştirmenin mümkün olduğunu göstereceğiz.”
Seferihisar’da 75 yaş üstü partisi düzenlediklerini anlatan Soyer, yaşlıların anlattıkları anıları derleyerek ”Seferihisar Sözlü Tarihi” kitabı çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
EBSO Vakfı Başkan Yardımcısı ve Bayanlar Birliği Başkanı Berkay Eskinazi ise Sakin Şehir kavramı olarak da adlandırılan Cittaslow’un, içerdiği kriterler nedeniyle, kolay elde edilemeyen bir statü olduğunu vurguladı.
Seferihisar’ın sakin şehir unvanını elde etmesiyle ilçenin tarihi dokusunun koruma altına alındığını belirten Eskinazi, ”İzmir’in ve Türkiye’nin yurt dışındaki tanıtımı da gerçekleşti. Seferihisar bu başarısıyla, kentimize paha biçilmez bir tanıtım sağlamış oldu” dedi.
Söz konusu unvanın, Seferihisarlıların ekonomik ve sosyo-kültürel umutlarını artırdığına işaret eden Eskinazi, Türkiye’de sakin şehir kapsamında yer almak isteyen 60 kentin bulunduğunu kaydetti.