BAŞKENT SEFERİHİSAR, ADAYLARI DOLAŞIYOR

Anasayfa / Haberler / BAŞKENT SEFERİHİSAR, ADAYLARI DOLAŞIYOR

BAŞKENT SEFERİHİSAR, ADAYLARI DOLAŞIYOR
BAŞKENT SEFERİHİSAR, ADAYLARI DOLAŞIYOR

Kore’de düzenlenen Cittaslow Genel Kurulu’nda, Ulusal Birlik kurma yetkisi alarak 2012 Cittaslow Genel Kurulu’na aday alan Başkan Soyer, Ulusal Birlikte kendileriyle yer alacak iki Sakin Şehri belirlemek için aday kentleri geziyor.

Merkezi İtalya’da bulunan “yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’a” iki şehrin dosyasını göndererek Türkiye Ulusal Birliği’ni oluşturacak olan Türkiye’nin Cittaslow Başkenti Seferihisar iki şehri belirlemek için çalışmalarını hızlandırdı. Birliğe ilk üye olan Seferihisar, bilindiği gibi Türkiye’den birliğe üye olacak kentleri belirleme hakkına sahip.

Bu kapsamda Sakarya Taraklı, Aydın Yenipazar’ı ziyaret eden Başkan Soyer ve ekibi, diğer bir aday Muğla’nın Akyaka ilçesi ziyaret etti. Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Kent Konseyi Başkanı Serdar Denktaş ve Akyakalılar’dan oluşan bir heyetin karşıladığı ekip, Seferihisar’dan gelen ekibe Akyaka’nın Nail Çakırhan tarafından yapılan ve tüm ilçede uygulanan evleri, Azmak sahili, tarihi yerleri gezdirildi. Ardından Akyaka ve Cittaslow adaylığıyla ilgili yaptıkları çalışmalarla ilgili sunum yapıldı. Akyaka Belediye Başkanı Çalca ve Kent Konseyi Başkanı Denktaş tarfından yapılan sunumlarda, Akyaka’nın 2500 nüfuslu bir yer olduğu,mimarisi ve adaylıkla ilgili ilçede yaptıkları referandumla ilgili bilgiler verildi. İlçede yaşayanlara Akyaka Cittaslow olsun mu diye sorduklarını belirten Denktaş; 811 kişinin evet 78 kişinin hayır dediğini belirtti. Sunumların ardından söz alan Başkan Soyer Seferihisar’ın adaylık ve üyeliğinde yaşadığı süreçlerden bahsederken; “Biz birlikten ulusal birliğimizi kurma yetkisi aldık. Şimdi bize yol arkadaşlığı yapacak iki yer arıyoruz. Bu iki yeri belirleyip İtalya’da bulunan merkeze sunacağız. 2012’de de inşallah Cittaslow Genel Kurulu’nu Türkiye’ye getirip, tüm kentleri Seferihisar’da toplayacağız. Akyaka mimarisi ve doğal güzellikleriyle çok güzel bir yer. Şimdi kriterler üzerine yapılması gereken çalışmalar var. Öncelikle bunların bir planlama içerisinde tamamlanması gerekiyor” dedi.

Toplantının ardından Başkan Soyer ve ekibi Akyaka’dan ayrılarak Seferihisar’a döndü. Başkan Soyer’in kısa bir süre sonra İtalya’ya bildirilecek iki ismi belirlemesi bekleniyor.