Belediye Meclis Üyelerinden Darbe Girişimine Karşı Ortak Deklarasyon

Anasayfa / Haberler / Belediye Meclis Üyelerinden Darbe Girişimine Karşı Ortak Deklarasyon

Belediye Meclis Üyelerinden Darbe Girişimine Karşı Ortak Deklarasyon
Belediye Meclis Üyelerinden Darbe Girişimine Karşı Ortak Deklarasyon

Seferihisar Belediyesi Meclis Üyeleri, darbe girişimine karşı ortak bir deklarasyon hazırladı. CHP, AKP ve bağımsız meclis üyelerinin imzalarıyla hazırlanan deklarasyonda, 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimine karşı ortak tavır alındı.
1 Ağustos Pazartesi günü Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında toplanan Ağustos ayı olağan meclis toplantısı, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Hazırlanan ortak deklarasyon CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Güney tarafından okundu.
Deklarasyonda şu açıklamalara yer verildi:
Bizler Seferihisar Belediye Meclisi çatısı altındaki, tüm meclis üyeleri olarak milletimize, devletimize, demokrasimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yönelik 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.
Vatandaşı olmakla gurur duyduğumuz, vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletimiz 15 Temmuz gecesi, eşi ve benzeri görülmemiş bir ihanet saldırısına maruz kalmıştır. Ülkemizin birliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine bir kara leke olarak geçmiştir.
Devletimizin her kademesinde yapılanmış, örgütlenmiş bölücü, yıkıcı aynı zamanda silahlı terör örgütü olan FETÖ terör örgütünün Türk Ordusu içerisine sızmış hain mensupları tarafından devletimize, milletimize, demokrasimize, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, güvenlik ve asayiş birimlerimize, kamu düzenimize, kısacası tüm Türkiye’ye karşı yapılan darbe girişimi asla kabul edilemez. Bu hain olayla vatanına ve milletine bağlı Türk askerlerinin hiçbir ilgisinin bulunmadığını biliyoruz. Bu tür çirkin girişimler Türk milleti ile Türk ordusunun arasını hiçbir zaman bozamayacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını canı pahasına koruyan milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbenin karşısında durmuş ve bu kanlı darbe girişimini var gücüyle engellemiştir. Türk Milletinin devletine verdiği destek tarih boyunca asla unutulmayacaktır. Bugün olduğu gibi gelecekte de devletimize ve demokrasimize karşı yapılacak her türlü hain girişim, karşısında ,milletimizin sağlam iradesini bulacaktır.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer alan tüm siyasi partilerimizin gösterdiği irade gibi ilçemizdeki yerel demokrasinin ürünü olan Seferihisar Belediye Meclisi de darbe girişimine ortak bir tavır ve ortak bir dille karşı durmaktadır. Bu ortak tavır demokrasimizi güçlendirmiştir ve daha da güçlendirecektir.
15 Temmuz tarihindeki halk direnişinde canlarını veren şehitlerimizi, yaralı gazilerimizi ve mücadele eden tüm kahramanlarımızı daima yüreğimizde yaşatacağız ve asla unutmayacağız.
Seferihisar Belediye Meclisi olarak bizler tüm halkımızla birlikte demokrasinin yanındayız. Demokrasiye hep birlikte sahip çıkıyoruz ve sonsuza kadar sahip çıkacağız. Belediye Meclisimizin her bir üyesi, devletimize ve milletimize yönelik her türlü kalkışma ve darbe girişimine karşı mücadele etmeye kararlıdır. ün, birlik olma günü ve gücümüzü gösterme günüdür. İsimlerimiz farklı olsa da soyadımız TÜRKİYE’dir. Buradan bir kez daha yüksek sesle hep birlikte haykırıyoruz.
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
BAŞKANDAN TEŞEKKÜR
Belediye Başkanı Tunç Soyer hazırlanan deklarasyonun ardından yaptığı konuşmada; “Bu yaşanan acı deneyim birlik ve beraberliğimizin dayanışmamızın çimentosu olmalıdır. Tabi ki fikir farklılıkları olacak, tabi ki siyasi görüş farklılıkları olacak ama aramızdaki ortak duyguyu, bizi biz yapan değerleri, korumak zorundayız. Bu toplumun en büyük sigortası ortak zenginliklerimizdir. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımı bu ortak hareket nedeniyle tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Dilerim, bu kısa soluklu bir birliktelik değil, uzun zamanlara yayılacak bir zemin olur.” dedi.