BELEDİYE PARKI BAYANLARA GELİR KAPISI OLDU

Anasayfa / Haberler / BELEDİYE PARKI BAYANLARA GELİR KAPISI OLDU

BELEDİYE PARKI BAYANLARA GELİR KAPISI OLDU
BELEDİYE PARKI BAYANLARA GELİR KAPISI OLDU

Dünya Çiftçiler Günü’nde Sakin Şehir Seferihisar’dan örnek bir proje daha geldi. Belediyeye ait olan eski park bayanların sebze yetiştirip satması için bahçe haline getirildi.  Seferihisar Belediyesi tarafından dikilen sebzeler kurayla belirlenen 10 ev hanımı tarafından yetiştirilip satılacak.

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti Seferihisar, birliğin yerel üreticiyi destekleme kriteri kapsamında bir proje daha hazırladı. Açılan üretici pazarlarında ev hanımlarının ev ekonomisine katkı sağlamasının önünü açan Belediye Başkanı Tunç Soyer, 10 ev hanımının daha ev ekonomisine katkı sağlamasını sağladı. Sığacık Sağlık Ocağı arkasındaki park bahçeye dönüştürülürken Köy Koop tarafından tahsis edilen ve Seferihisar Belediyesi tarafından ekilen domates, patlıcan, biber, salatalık, bamya, fasulye artık 10 bayan tarafından yetiştirilip, üretici pazarlarında satılacak.

800 m2 alan içerisinde dikilerek 10 bayana paylaştırılan bahçe düzenlenen törenle kadınlara teslim edildi. Açılışa İlçe Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Kaymakçı, Köy Koop Başkanı Muhittin Akbulut ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla açıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ; “Seferihisar Belediyesine ait yeşil alanı kadınlarımızın üretimine teslim ettik. Ümit ediyorum ki bu dalga dalga büyüsün ve yayılsın. Çünkü Belediyelerin ellerinde çok sayıda buna benzer yeşil alanlar var. Bu yeşil alanlara mevzuat gereği çiçek dikiyorsunuz, çim dikiyorsunuz veya oyun parkı yapıyorsunuz bunların dışında kullanılmıyor. Belediyeler yeterli kadroya sahip olamadıkları içinde bazı yerler atıl kalıyor. Dolayısıyla bu yeşil alanların üretime kazandırılması dev bir adım. Bizim öncülüğünü ettiğimiz bu adım uygulanabilirse tüm Türkiye’ye örnek olacaktır” dedi. Seferihisar’daki tüm yeşil alanlarda bu uygulamayı yapacaklarını ve üretici pazarlarında ürünlerini satma imkanı vereceklerini ayrıca ve en güzel bahçeyi ödüllendireceklerini de belirten Başkan Soyer; “Artık 10 hanım arkadaşımız bahçelerden sorumlu. Siz sahip çıkarsanız bu bu bahçeler büyür bağ olur ve tüm Türkiye’ye örnek olur” dedi.

Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden yaptığı konuşmasında, “Oradan geçerken dikkat bile etmediğim parkın şimdi kadınlarımız için kullanılıyor olması beni çok mutlu ediyor. Seferihisar’ın Sakin Şehir oluşu ve ardından birçok ilk projeye imza atmasını da gururla izliyorum. Seferihisar Belediye Başkanı çok önemli işlere imza atıyor hatta Seferihisar’ın yüzölçümünden çok daha büyük işlere imza atıyor. Bu küçük ilçede bu büyük işlere biz bile bazen yetişmekte zorlanıyoruz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Burada yetiştirilen ürünler üretici ev hanımları tarafından Sığacık Köy Pazarı’nda tahsis edilecek stantlarda satabilecek.