Belediyede 1 Mayıs Coşkusu

Anasayfa / Haberler / Belediyede 1 Mayıs Coşkusu

Belediyede 1 Mayıs Coşkusu
Belediyede 1 Mayıs Coşkusu

1 Mayıs işçi ve emekçinin bayramı Seferihisar Belediyesi işçileri tarafından coşkuyla kutlandı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ercan, belediye bürokratları ve çok sayıda belediye işçisinin Belediye hizmet binası önünden yürüyüşüyle başlayan kutlama programı Cumhuriyet Meydanı Önü Atatürk Büstüne çelenk sunumuyla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, belediye işçileri adına Yakup Uğur günün anlam ve önemini belirten konuşması yaptı. Uğur konuşmasında “Amerika’nın Chicago kentinde 1896 yılında tekstil işçilerinin direnişiyle başlayan 12 saatlik iş gününün 8 saate indirilmesi mücadelesinde 34 işçi arkadaşımız şehit düşmüştür. Bugün bütün dünyada işçilerin barış, dayanışma ve mücadele günü olarak ilan edilmiştir. Hepimizin bayramı kutlu olsun” dedi.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu bayram, bir gün çok daha başka kutlanacak bu topraklarda. Bu çok uzun bir mücadele. 1800’lü yıllardan beri insanlık işçi haklarını emekçi haklarını alabilmek için çok bedel ödedi, çok kan döküldü, çok can yandı, ama hiçbiri boşa gitmedi. Hepsi birbirinin üzerine eklene eklene, bugün bir parça daha hakkın sahibi olarak, bir parça daha fazla huzurun sahibi olarak yaşama şansına kavuştunuz. Bugünden sonra da bu mücadele devam edecek. Bu mücadele emekçiler, işçiler ne zaman ki dururlar kenara çekilirler, o vakit iktidarlardan, o vakit yönetenlerden hep bir darbe daha yerler. Onun için asla mücadeleden haklarınızı savunmaktan geri durmamanız gerekiyor. Ama şunu da aklınızdan çıkarmayın. Bugünden yarına birçok şeyin değişmesini de beklemek hayal. Son derece akıllı son derece sakin hesaplı kitaplı uzun soluklu bir mücadeleye nefes saklamanız gerekiyor. Emin olun ki attığınız her adım mücadele konusunda kazanılan her mevzi sadece sizin için değil sizden sonra gelecek olanlar için de büyük bir anlam taşıyacak. Bu duygu ve düşüncelerle çok daha iyi 1 Mayıslarda, çok daha güler yüzlü 1 Mayıslarda ve haklarınızın daha çok sahibi olduğunuz 1 Mayıslarda buluşmak üzere, hepinize iyi bayramlar diliyor, gözlerinizden öpüyorum” dedi.

Programın sonunda tüm işçiler ellerindeki karanfilleri Atatürk Büstüne bıraktı.

 

Törenin ardından Seferihisarlı işçiler İzmir’de düzenlenecek 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için otobüslerle Cumhuriyet Meydanı’na gitti.

 

{youtubejw}xhFJ6h4QoYs{/youtubejw}