BELEDİYEDE YÜZLER GÜLÜYOR

Anasayfa / Haberler / BELEDİYEDE YÜZLER GÜLÜYOR

BELEDİYEDE YÜZLER GÜLÜYOR
BELEDİYEDE YÜZLER GÜLÜYOR

Seferihisar Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında mart ayında başlayan “Toplu İş Sözleşmesi” görüşmeleri mutlu sonla tamamlandı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Belediye iş Sendikası İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutuoğlu tarafından imzalanan sözleşme öncesi belediye çalışanlarına seslenen Başkan Soyer, sözleşmenin Seferihisar Belediyesi’nde çalışanlar için bir milat olduğunu belirtirken; “Eşit işe eşit ücret kuralından yola çıktık. Maaşlar arasındaki dengesizliği ortadan kaldırdık. Dün 28 arkadaşımız daha sendikalı oldu. En kısa zamanda Seferihisar Belediyesi’nde sendikasız işçi kalmayacak. Seferihisar Belediyesi ailesinde herkesin şartları her yıl daha iyi duruma gelecek” dedi.
1 Mart 2010 günü başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 28 Mayıs Cuma günü tamamlandı. Belediye Kültür Sarayı’nda Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutuoğlu tarafından belediye çalışanlarına yapılan açıklamayla birlikte imzalar atıldı. Uzun süre üzerinde çalışılan sözleşmede, maaşlardaki dengesizlik ortadan kaldırıldı. Aynı işi yapan iki kişiden birinin 40 lira ila 90 lira arasındaki yevmiye farkları, çalışanlar arasında yapılan gruplandırma sonucu aynı düzeye getirildi. Toplam 75 maddenin yer aldığı sözleşmede birçok yenilik yapılırken gıda, yiyecek, çocuk, ikramiye gibi konularda ciddi değişikliklere gidildi.
Toplantıda işçilere seslenen Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutuoğlu; Yıllarca Seferihisar Belediyesi’nde kantarın topuzu kaçmış. Aynı işi yapanların arasında uçurum var. Üç ayrı gurupta maaşları alt tarta %35’den başlayarak %23, %5 ve %2 olarak arttırdık.  Yıllarca yapılan toplu sözleşmeler dosyalarda kalmış. Bu sözleşme bizim onurumuz, namusumuz. Bu maddeler sonuna kadar uygulanacak. Başkan ödeyebileceğim her şeye tamam diyerek bizimle birçok yeniliğe gitti. Bu sözleşme tüm işçi kardeşlerime, ailelerine, çocuklarına hayırlı olsun” dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bu imza hepimizin onuru. İmzaladığımız her maddenin sonuna kadar arkasındayız. 20 senenin çarpıklığını bir senede gidermek mümkün olmuyor. Ama bir senede büyük aşama kaydettik. En önemlisi eşit işe eşit ücret sloganıyla yola çıkmamızdı. Önümüzdeki sene çok daha fazlasını yapacağız. Türkiye’ye örnek bir Seferihisar hazırlıyorsak, önce buna belediyeden başlayacağız. Sözleşme hepinize hayırlı olsun” dedi. Sendika konusuna da değinen Başkan Soyer; “Belediyede çalışan tüm arkadaşlarım benim için aynı. Sendikasız olan arkadaşlarımın sıkıntısını anlıyorum. Bugün için aşamadığımız bir konu bu. Ama ben biliyorum ki Belediyede sendikasız kimse kalmayacak. Belediyeye bağlı şirkette çalışan arkadaşlarım için de süreci en kısa zamanda başlatıyoruz” dedi. Örgütlenmenin öneminden de bahseden Soyer; “Ancak örgütlü olursak bizim gücümüz  başka olur. Biz çok güçlü bir örgütlenmeyi bugün başlatıyoruz. Keyifli, huzurlu çalışacağımız bir belediye ve Seferihisar yaratacağız” dedi.
Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Tunç Soyer ve 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Mutuoğu tarafından Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Seferihisar Belediyesi çalışanları atılan imzaları ayakta alkışlayarak destekledi.