BİR ADAY DA TRAKYA’DAN

Anasayfa / Haberler / BİR ADAY DA TRAKYA’DAN

BİR ADAY DA TRAKYA’DAN

Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) ağına dâhil olmayan isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz günlerde dört ilçenin dosyalarını İtalya’ya teslim eden Başkent Seferihisar’a, son başvuru Kırklareli’nin Vize ilçesinden geldi.
11 kişiyle Seferihisar’a gelen Vize heyetinde Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteteri Mehmet Gökay Üstün, Vize Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Kent Konseyi Başkanı Başkanı Hasin Basri Korkmaz, Vize Yüksekokulu Yetkilileri, Belediye ve kalkınma ajansı çalışanları yer aldı. Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Cittaslow’la ilgili başvuru dosyasını Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teslim etti.  Başkan Yılmaz, gösterdikleri başarı nedeniyle Tunç Soyer’i tebrik ederken, bizde bu ağa üye olmak istiyoruz” dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, üyelik sürecinden itibaren sürdükleri çalışmaları anlatırken, “Sakarya Taraklı”, “Çanakkale Gökçeada”,” Muğla Akyaka” ve “Aydın Yenipazar” ilçelerinin dosyalarını İtalya’ya teslim ettiklerini ve ilk etapta bu dört kentin Cittaslow olmasını beklediklerini belirtti. Kriterlerle ilgili çalışmaların ilçe genelinde uygulanmasının ve dosyaya eklenmesinin gerekliliğinden bahseden Soyer, ikinci etap olarak İtalya’ya sunacağımız dört kentimiz daha olacak.  Trakya’dan da Cittaslow ağına katılım gelmesi bizi mutlu etti. Türkiye’de her bölgede en az birer temsilciyle yer almak ve ulusal birliğimizi kurmak istiyoruz. Vize’nin de bizimle yol arkadaşlığı yapacak yerlerden biri olduğunu düşünüyorum” dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, misafirlerine Cittaslow kriterleri kapsamında sürdürdükleri çalışmaları ve uygulamaları yerinde gösterdi.  Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Vize’yi ve çalışmalarını göstermek için Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’İ Vize’ye davet etti.
VİZE: Vize, Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde, Kırklareli İli’ne bağlı bir ilçedir. Doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ ili ile güneybatıda Lüleburgaz, batıda Pınarhisar ve kuzeyde Demirköy ilçeleri ile çevrilidir. Akarsu vadileri ile parçalanmış alçak alanlardan oluşan ilçe toprakları ilin doğu kesiminde yer alır. Kuzey batı-güney doğu doğrultusunda uzanan Istıranca Dağları (Yıldız Dağları) İlçeyi ikiye ayırır. İlçe sınırları içinde yüksekliği 400 metreye yaklaşan bu dağlık alanın doğu yamaçlarından çıkan sular Karadeniz’e batı yamaçlarından çıkanlar da Ege Denizine ulaşır. Karadeniz’e dökülen başlıca akarsular Papuç ve Kazan dereleridir. Ege Denizine dökülen Meriç Nehrinin başlıca kollarından biri olan Ergene nehrinin başlangıç kaynakları Soğucak ve Anadere ilçe topraklarından çıkar. Istırancaların özellikle Karadeniz’e bakan kesimleri meşe ve kayın ormanları ile kaplıdır.