Birleşmiş Kentler Seferihisar’da buluşacak

Anasayfa / Haberler / Birleşmiş Kentler Seferihisar’da buluşacak

Birleşmiş Kentler Seferihisar’da buluşacak
Birleşmiş Kentler Seferihisar’da buluşacak

Başkan Soyer İran’da teklif etti, birlik kabul etti. 2012 Mayıs’ında Ortadoğu’dan 15 ülkenin temsilcileri İzmir ve Seferihisar’a gelecek.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği toplantısı için İran’ın Başkenti Tahran’a giden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2012 Mayıs’ında birlik üyesi 15 ülkeden belediye başkanlarının Seferihisar’a geleceğini belirterek, İzmir ve Seferihisar’ın adını Avrupa’nın ardından Ortadoğu’da da duyuracaklarını söyledi.

UCLG/ MEWA (Birleşmiş Kentler – Yerel Yönetimler, Ortadoğu- Yakın Asya Bölümü) Yönetim Kurulu ve Konsey ortak toplantısı için İran’ın Başkenti Tahran’da buluşan belediye başkanları, yılda bir kez aralık ayında düzenlenen genel kurul toplantısının 2013 yılı Ocak ayında düzenlenmesi kararını aldı. Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediyeler arasında iyi uygulama örneklerinin görülmesi için, birlikteki belediye başkanlarına belirli dönemlerde tematik toplantılar yapılması teklifini götürdü. Başkan Soyer’in, teklifi kabul edildi ve ilk toplantının 2012 Mayıs’ında İzmir Seferihisar’da yapılmasına karar verildi.

Tahran’da yaşananları anlatan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi:  “Genel kurul yılda bir kez toplanıyor. Dünya Başkanlığını Kadir Topbaş’ın yaptığı birlikte, üye belediye başkanlarına, iyi uygulama örneklerini aynı coğrafya üzerinde yaşayan belediyeler olarak paylaşalım. Yerelde enerji kullanımı, insan-doğa ilişkilerine dair yerel çözümler ve yaklaşımlar, sosyal sorumluluk projeleri, çocuk ve kadınların yönetime katılımları gibi konularda yaptığımız çalışmaları birbirimize anlatalım. Böylece hizmet kalitemiz ve belediye sınırlarımız içinde yaşayan insanların yaşam kalitesini arttıracak yollar bulma fırsatımız artar diye bir teklif sundum. Teklif beğenildi ve oy birliğiyle kabul edildi.

Ardından ilk toplantının İzmir ve Seferihisar’ın ev sahipliğinde yapılmasını istedik o da kabul edildi. Bunun kabul edilmesi şu anlama geliyor. İzmir’in tanıtımını Avrupa ülkeleri dışında Ortadoğu’ya da taşımış oluyoruz. 15 ülkeden belediye başkanları, temsilcileri şehrimize gelecek. Döndüklerinde İzmir’i anlatacaklar. Ayrıca aralarında BIE Üyesi Ülkelerin Belediye Başkanları da var. İzmir’in EXPO adaylığı öncesi iyi bir kulis yapma şansını da yakalamış olacağız.

2012 yılı Mayıs ayında İzmir ve Seferihisar’da gerçekleşecek toplantıya, Türkiye, Afganistan, Bahreyn, İran, Filistin, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Irak, Umman, Yemen ve Lübnan’dan bir çok şehrin belediye başkanları ile  İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı(OICC),  Arap Kentler Birliği(ATO) ve Arap Kentsel Gelişme Enstitüsü (AUDI) ‘nden temsilciler katılacak.