BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ BELEDİYE

Anasayfa / Haberler / BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ BELEDİYE

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ BELEDİYE
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ BELEDİYE

1 taşla 3 kuş

Seferihisar’ın turizm kenti olması için birçok uluslar arası organizasyona ev sahipliği yapan Belediye, Türkiye’nin birçok kentinden koyun keçi yetiştiricilerini Seferihisar’da buluştururken, aynı zamanda Yunan ve Almanya’dan gelen heyetleri de ağırladı. Alman heyeti, kentlerinde Eylül ayında düzenlenecek yabancıların Hamm’a gelişinin 50. yıl kutlamalarında belediyenin kortej yürüyüşüne katılması için davet ederken, Yunan heyeti de Karlovasi Belediyesi’nin Cittaslow olma yolunda Seferihisar Belediyesi’nden desteğini istedi. 

Belediyenin, Almanya’nın Hamm Belediyesi ile imzaladığı hasta, yaşlı ve engelli bakımında işbirliği yapılmasına ilişkin protokol gereği Seferihisar’a gelen Sosyal Entegrasyon Dairesi Başkanı Wolfgang Müller, Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda başlayan eğitimleri yerinde inceledi. Wolfgang Müler, dört aylık “Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu” eğitimlerinin ardından Almanya’da da 2 ay staj imkanına kavuşacak öğrencilere Hamm kenti hakkında bilgi verdi. Müler, “900 yıllık bir geçmişe sahip olan Hamm’ın 7 bölgesi var. Kentimizde 30 bin kadar Türk bulunuyor. Belediyemizde Türk işçilerimiz de çalışıyor. Hamm’da yaşayan Türk vatandaşlarımız Türkiye ile işbirliği yaptığımıza seviniyorlar. İki kentte birbirinden çok şey öğreniyor” dedi. Dört aylık eğitimlerin ardından yapılacak sınavlardan başarıyla geçen 5 kişi Almanya’nın Hamm kentinde staj imkanı kazanacak. Staj dönemini de tamamlayanlara Almanya’da iş fırsatı sunulacak.

Sisam Adası da Cittaslow adayı

Türkiye’nin yıllardır zeytin dalı uzattığımız komşumuz Yunanistan, dostluk ve barış çağrımıza ses vermeye başladı. Önümüzdeki ay Seferihisar ve Samos arasında feribot seferlerine başlanacak olması nedeniyle, Türk ve Yunan heyetleri sık sık bir araya geliyor. En son “Yavaş Şehir” olmaya karar veren Karlovasi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yannis Ritsos; Belediye Başkanı Tunç Soyer’den Cittaslow’a üyelik hakkında bilgi aldı. Ritsos, Soyer’e Sakin Şehir olma yolunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sordu. Yetkililere Cittaslow üyeliği hakkında önerilerde bulunan Soyer, Seferihisar ve Samos feribot seferlerinin de en kısa zamanda başlaması için elinden geleni yaptıklarını söyledi. Seferihisar Gümrük binasını gezen Karlovasi Belediye Başkan Yrd. Ritsos ise Karlovasi’deki gümrük binasının bitmek üzere olduğunu ve iki ülke arasındaki feribot seferleri için hazırlandığını iletti.