Birlikten kuvvet doğacak!

Anasayfa / Haberler / Birlikten kuvvet doğacak!

Birlikten kuvvet doğacak!

''Zeytinciler de aynı çatı altında bir arada''

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Mandalina üreticileriyle birlikte Mandalina Üretici Birliği kurmasının ardından, zeytincilere de şimdi Zeytin Birliği kuracağız çağrısıyla, Belediye bünyesi altında bir araya gelen zeytinciler “Zeytin Üretici Birliği” nin geçici yönetim kurulunu oluşturdu.

Üretici birliği ve satın alınan işleme tesisiyle rahat bir nefes alan mandalina üreticilerinin ardından Seferihisar Belediyesi şimdi de zeytin üreticilerini benzeri bir çalışmayla birlik çatısı altında topladı. Seferihisar Belediyesi öncülüğünde kurulacak Zeytin Üretici Birliği’nde Ar-Ge çalışmaları yürütülecek, üreticiye doğru ve güncel bilgi aktarımı sağlanacak, rekabet gücü arttırılacak, eğitim çalışmaları yapılıp markalaşma çalışmaları yürütülecek ve aracısız toptan pazarlama olanakları yaratılarak gelirler arttırılacak.

GÜÇLER BİRLEŞECEK EKMEK BÜYÜYECEK
Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Tarımsal üretimin mutlaka örgütlü çatılar altında buluşmasını gerektiğini düşünüyoruz. Tarımsal üretimde üretici tek başına kaldığı sürece ne ürününün karşılığını alabiliyor ne pazarlayabilir. Mutlak suretle aynı ürünü üreten üreticiler aynı çatı altında toplanması ve güçlerini birleştirmesi gerekiyor. Ortak pazarlama kanallarını araştırması, bulması ve ürünün karşılığını birlikte alması gerekiyor. Aksi takdirde üretici tek başına bir hiç. Biz Seferihisar Belediyesi olarak kendimizi bu meseleden sorumlu hissediyoruz” “dedi.

BELEDİYENİN PARASI TÜM SEFERİHİSARLILARIN
Belediyecilik mevzuatıyla yetinmeyerek yaşam ve gelir düzeyini arttırmak için çalıştıklarını belirten Başkan Soyer; “Türkiye Belediyecilik mevzuatında belediyelerin görevleri tanımlanmış. Parke taş döşeyeceksin, sivrisinekle mücadele edeceksin, çöp toplayacaksın gibi. Aslında bütün belediyelerin temel olarak yapması gereken işi o kentin o kasabanın ekonomik dinamiklerini desteklemek olduğunu düşünüyorum. Yani tarımda turizmde insanların ekmeklerini büyütmemiz gerekiyor. Asli işimizin bu olduğunu düşünüyoruz. Mandalina Üretici Birliği’nde kurduğumuz üretici birliğinden yola çıkarak zeytin birliğine giriştik. İlk sene olmasına rağmen Mandalina Üretici Birliği bütün üreticilere paralarını ödedi. Seferihisar Belediyesi 1 milyon 800 Milyon Liraya Mandalina İşleme Tesisi alarak birliğe devrettik. Şimdi birde soğuk hava deposu yapıyoruz. Bunların hepsini ekmeği büyütmek için yapıyoruz. Mandalina İşleme Tesisi alıp, soğuk hava deposunun belediye bütçesinden ödenecek. Biz bu parayı harcarken biliyoruz ki Seferihisar’daki herkesin parasını harcıyoruz. Çünkü ortak menfaatin peşinde koşuyoruz. Çünkü bütün bunları yaptıkça biz, Seferihisar’da mandalinanın değerinin yükseleceğini biliyoruz. Daha kolay pazarlama kabiliyetine sahip olacağını biliyoruz. Böyle olunca insanların ağaçlarını sökmekten vazgeçeceğini düşünüyoruz. Zeytin Birliği’ni aynı duygularla aynı hedeflerle sonuna kadar destekleyeceğiz. Sayın Özcan Kokulu işin başında olacak” dedi.

KADIKÖY’LE ANLAŞTIK
Artık herkesin İyi Tarım Uygulamalarını tercih ettiğini ve dünyanın organik ürünlere geçtiğinin altını çizen Soyer; “Somut bir örnek vermek istiyorum: Orhanlı Taşbaskı Zeytinyağı. Orhanlı’da en eski usullerle elde edilen zeytinyağını aynı yöntemlerle elde ettik. Güzel bir şişe, şık bir marka yarattık ve şimdi seferipazar.com’da 23 TL’ye satılıyor. Kadıköy’de, Şişli’de birçok yerde sadece organik Pazar satan dükkanlar açılmaya başladı. Kadıköy’deki dükkanla anlaşma yaptık. İnsanlar kirlenen ve zehirlenen topraklarda yetişen ürünlerde bizim de zehirlendiğimizi fark edip, organik ürünleri tercih etmeye başladı. Eğer zeytinyağını başka iddialarla ortaya çıkartıp, doğru pazarlama kanalları yaratabilirsek bu işin ekmeğini büyütmemiz mümkün. Zeytinin, zeytinyağının ürün çeşitlendirilmesi çalışacağız” dedi.

 

36 kurucu üye bir tüzel kişiliğin başvuru yapmış olduğu birliğin kurulması için gereken 5 Bin 100 dekar alan, 5 Bin 600 dekara ulaşılarak geçildi.  Gönüllü kişiler arasından kapalı oylamayla Özcan Kokulu 26, Umur Kemal Ozanoğulları 24, Mustafa Ali Kara 21, Ataman Doğan 19,Kadri Damcı 14 Oy ile geçici yönetim kuruluna seçildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün önümüzdeki hafta onaylayacağı dosya hemen ardından Bakanlığa  gönderilerek kuruluş aşaması tamamlanmış olacaktır.

 

{gallery}zey-haber-haziran{/gallery}