Bisiklet İstasyonları

Anasayfa / Haberler / Bisiklet İstasyonları

Bisiklet İstasyonları
Bisiklet İstasyonları

Günümüzde kentlerdeki en büyük kirlilik kaynaklarının özel araçlar olduğu biliniyor.

Hem karbon salınımını arttıran hem de gürültü kirliliğine neden olan motorlu taşıtlar aynı zamanda trafik sorunu yaratarak bütün kent sakinlerinin hayatlarını zorlaştırıyor.

Dünya üzerinde birçok kent bu sorunların azaltılması için bisiklet kullanımını teşvik ediyor.

Bisiklet sadece kullananın sağlığını iyileştirmekle kalmıyor, kent trafiğini azaltarak bisiklete binen – binmeyen herkesin maruz kaldığı karbon salınımının azalmasını sağlıyor.

Seferihisar, coğrafi yapısının genel olarak düz olması, dört mevsim bisiklet kullanmaya elverişli bir ikliminin olması sonucu bisiklet kullanmak için oldukça elverişli bir ortama sahiptir. 

Seferihisar’da, gürültü ve hava kirliliklerini azaltmak, şehir içi trafik yoğunluğunu en aza düşürmek ve ilçemizde ulaşımı daha kolay bir hale getirmek ve Seferihisar’ın yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla “Bisiklet İstasyonları” kurulacak. İlçemizde başlangıç olarak, Seferihisar Belediyesi önü, Yeni Garaj ve Sığacık Mahallesi’nde olmak üzere üç farklı yere bisiklet istasyonları yapılacak. SeferiKart sahiplerinin kartlarıyla kolay bir şekilde kiralayabilecekleri bisikletler, araç takip sistemi ile takip edilecek.

Her garajda 15 tane bisiklet olmak üzere üç istasyona toplamda 45 tane (kadın, erkek ve çocuklar için üç farklı tarzda) bisiklet konulması planlanıyor. 45 tane bisiklet içerisinde üç tane çiftli bisiklet ve dört tane üç tekerlekli bisiklet yer alacak. Seferihisar Belediyesi atölyesinde yapılacak bisiklet istasyonlarının Ekim ayı içerisinde hizmet vermeye başlaması planlandı. Bu proje Seferihisar’ın eşsiz doğasının yaşatılmasına da önemli bir katkı verecek.