Can Yücel ormanı’na 26 yeni fidan

Anasayfa / Haberler / Can Yücel ormanı’na 26 yeni fidan

Can Yücel ormanı’na 26 yeni fidan

Can Yücel’in vasiyeti üzerine Seferihisar’da kurulan Can Yücel Ormanı’na 68’liler Platformu’nun katılımıyla 26 devrim şehidinin adının verildiği yeni fidanlar dikildi.

Seferihisar Belediyesi ve yazar-şair Cezmi Ersöz’ün ortaklaşa projesiyle 21 Ağustos 2013 tarihinde hayata geçirilen ve dikilen her fidana devrim şehitlerinin adının verildiği Can Yücel Ormanı’na, 31 Ağustos 2013 Cumartesi günü 26 yeni fidan dikildi.

Fidan dikim törenine CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, 68’liler Platformu Dönem Sözcüsü Okan Yüksel, Sancar Maruflu, Yalçın Dağgüden ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fidan dikim töreni öncesi bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “İki hafta önce bu ormanın açılışını yaparken ağır duygular yaşadık. Gezi direnişi sırasında kaybettiğimiz gençlerimizin ailelerinin bir araya gelmesi buluştu. Çok ağır duygular yüklendi. Bizde acılarını paylaştık. Bu ormana kaybettiklerimizin adını veriyoruz. Bu ormanın büyümesini gelişmesini daha fazla fidan dikilmesini istemiyor, böyle küçük kalmasını diliyoruz. Bugün 68’liler Platformu temsilcileri bu orman için geldiler. 26 şehidimize can veriyorlar. Onlara da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ormanın yapımında Seferihisar Belediyesi’yle birlikte çalışan Yazar-şair Cezmi Ersöz ise yaptığı konuşmasında; “Ne yazık ki bu orman küçük ve mütevazi bir orman olarak kalamıyor. Yaşarken bir dikili ağacı olmayanların artık burada bir ormanı var. Devrim Ormanı’na “Can” veriyorlar” dedi.

68’liler kuşağı dönem sözcüsü Okan Yüksel ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Can Baba’nın vasiyetinin Tunç Soyer ve Cezmi Ersöz tarafından yerine getirilmesi biz 68’liler tarafından çok olumlu karşılandı. Ölüm devrimciler için son söz değildir, yorgunluk gidermektir. Onlar bize onurlu bir yaşam bıraktılar. Bu yolda emperyalizme karşı ölüme gittiler. Bizim de 68’liler olarak Deniz’e, Mahir’e sözümüz şudur; “Türkiye’yi 3-5 yobaza teslim etmeyeceğiz”

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise Can Yücel’i kaybetmelerinin üzerinden 14 yılın çok çabuk geçtiğini, Can Yücel’in şiirleriyle, yazılarıyla çizdiği yolda yürümeye devam ettiklerini söyledi.

Programda ayrıca 68’ller Platformu’ndan Yalçın Dağgüden, Sancar Maruflu ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, birer kısa konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Aydın Erten, Alparslan Berktay, Alparslan Özdoğan, Civan Alptekin, Özdemir Feyzioğlu, Beyazıt Aykut, Ahmet Aytaç, Nevzat Özdemir, İbrahim Öztaş, Kadir Mengen, Dr. Hasan Mili, Dr. Tufan Tekin, Remzi Oluk, Kasım Sönmez, Erdal Eren, Noyan Özkan, Mine Bademci, Salih Bademci, Ahmet Bilge, Ertuğrul Erdem, İskender Özturanlı, Mustafa Özturanlı, Hayrettin Karademir, Mahir Çayan, Ali Haydar Yıldız, Cemil Çelik adına Can Yücel Ormanı’na birer fidan dikildi.

 

{gallery}can-yucel-fidan{/gallery}