ÇARŞI TRAFİĞE KAPANIYOR

Anasayfa / Haberler / ÇARŞI TRAFİĞE KAPANIYOR

ÇARŞI TRAFİĞE KAPANIYOR
ÇARŞI TRAFİĞE KAPANIYOR

Dünyanın önemli merkezlerinde uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan uygulama Seferihisar’da başlıyor. Cittaslow kriterlerini birer birer hayata geçiren Seferihisar Belediyesi “Güvenli Trafik Akışını Sağlamak” kriteri kapsamında Atatürk Caddesi’ni günün belirli saatlerinde trafiğe kapatıyor. Çalışmanın hedefi insanların çarşıda keyifle yürüyebilmesi, alışveriş yapması, daha huzurlu bir yaşam ve yaşam standartlarının yükselmesi.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Belediye Kültür Sarayı önünde düzenlenen toplantıda esnaflara yeni uygulamadan beklentilerini anlattı. Atatürk Caddesi’nde bulunan yüze yakın esnafın tamamı davetiyeyle toplantıya davet edildi. Trafiğe kapanacak caddede işyerleri bulunan ve uygulamanın kendilerine anlatılacağı, karşılıklı fikir alışverişinin gerçekleşeceği toplantıya sadece 17 işyeri sahibinin katılması dikkat çekti.
BAŞKAN SOYER; Bugünkü haliyle Atatürk Caddesi’nden hiçbirimiz memnun değiliz. Bu değişime hepimizin ihtiyacı var.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer kısa bir süre sonra uygulamaya konulacak projenin ayrıntılarını esnaflarla paylaştı. Kullanılacak yol güzergâhları, otoparklar ve yeni düzenlemeler Belediye teknik ekipleri tarafından gerçekleştirilen sunumlarla esnafa anlatıldı. Dünyanın dört bir yanında caddelerin trafiğe kapatıldığını ve olumlu sonuçlar alındığını belirten Başkan Soyer; “Ukame ile yaptığımız görüşmeler sonuçlandı. Ukame’den saat 11.00- 01.00 saatleri arasında yolun kapanmasının iznini aldık. Ama biz ilk etapta 19.00-24.00 saatleri arasında caddeyi trafiğe kapatacağız” dedi. Geçtiğimiz yıl Sığacık’ta aynı uygulamanın yapıldığını ilk etapta tepki gördüklerini, uygulamayı yaşadıktan sonra esnafın çok memnun olduğunu belirten Başkan Soyer; Şu an yaşadığımız çarşıdan hiçbirimiz memnun değiliz. Bir şeyleri değiştirmemiz, denememiz gerekiyor. Ben inanıyorum ki bu uygulama ilerleyen günlerde hem esnaftan hem de halkımızdan takdir alacak. Çok daha huzurlu, keyifli yaşayacağımız bir cadde haline gelecek” dedi. Uygulamanın keskin kuralları olmadığını da söyleyen Başkan Soyer; “Eğer bu uygulama içimize sinmez, memnun kalmazsak vazgeçeriz. Ama ben bir süre sonra caddenin tüm gün trafiğe kapatılmasının isteneceğini düşünüyorum. Biz bu caddeyi hareketlendirmek zorundayız. İnsanların bu caddede vakit geçirmesini, esnafımızdan alışveriş yapmasını istiyoruz. Bu kapsamda Pazar günleri caddeye “Sosyete Pazarı” kuruyoruz.” dedi.
Uygulama Ukame’den gelecek resmi yazıyla birlikte hayata geçirilecek. Trafik akışı İzmir istikametinden gelişte, İzmir Caddesi-Şehit general Temel Cngöz Caddesi, Fabrika Caddesi- Fevzi Çakmak Caddesi, Mektep Caddesi, Hükümet Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı çift yönlü olarak sağlanacak. Kuşadası yönünden gelen araçlar, 77 Sokak, İnönü Caddesi- Kocaçay Caddesi, 11 Eylül Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na ulaşabilecek.