Çin’den sürpriz kardeş

Anasayfa / Haberler / Çin’den sürpriz kardeş

Çin’den sürpriz kardeş

Uluslararası Sakin Şehir Genel Kurulu’na ev sahipliği yapan Seferihisar Belediyesi, Genel Kurul için Çin’den gelen Cittaslow Yaxi’den kardeş şehir teklifi aldı. Yaxi yetkililerinin aldıkları meclis kararıyla Genel Kurul’a geldikleri söyleyen Başkan Soyer, “Bizim için hoş bir sürpriz oldu” dedi.

Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (Sakin şehri) olarak dünyada markalaşmaya başlayan Seferihisar Belediyesi, “Geleceğin Türkiye’si” sloganıyla koyduğu beş hedeften biri olan “Dünya Vatandaşlığı” na adım adım yürüyor. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Bosna Hersek ve Slovakya’nın ardından yeni bir kardeş şehir teklifi de Çin’den geldi. Çin’in Cittaslow’u Yaxi yetkilileri yılda bir kez yapılan Genel Kurul’da aldıkları meclis kararı ile birlikte geldi. Seferihisar’ın Cittaslow uygulamalarını Çin’den hayranlıkla izlediklerini söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Zhang Zhaoxia ve Cittaslow temsilcisi Cherry Chen, kardeş şehir protokolü imzalayarak, Cittaslow çerçevesinde gerçekleştirecekleri projelerde işbirliği içerisinde olmayı teklif etti. Teklife olumlu bakan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediyesi temmuz ayı meclis oturumuna kardeş şehir protokolünü sunacak.

BAŞKAN SOYER MUTLU
Seferihisar Belediyesi olarak çok önemli bir haftayı geride bıraktıklarını söyleyen Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Cittaslow birliğinin en büyük toplantısına ev sahipliği yaptık. Genel Kurul içerisinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladık. Yine uluslararası Suluboya Festivaline de ev sahipliği yaptık. Cittaslow Genel Kurulu’nda yurtdışından Belediye Başkanı ve bürokratlardan oluşan 250 civarında misafirimiz oldu. Seferihisar’ı, İzmir’i hatta İstanbul’un tanıtımını yaptık. Buradan hoş anılarla ayrılmaları için çabaladık. Toplantının sonunda Cittaslow Uluslararası Başkanı Gian Luca Marconi’nin Seferihisar çıtayı çok yükseltti, muhteşem bir ev sahipliği yaptı. Bundan sonra bu organizasyonu yapacakların işi hiç kolay değil cümlesi de ne kadar doğru bir iş yaptığımızı kanıtladı. Bu organizasyon dünyada markalaşan Seferihisar’ın bilinirliğinin artmasında çok etkili olacak. Buradan dönen yetkililer kendi ülkelerinde Seferihisar’da yaşadıklarını anlatacaklar. Bizim için dünya vatandaşlığı hedefimizde çok önemli bir adımdı. Çin’in Yaxi kentinden gelen kardeş şehir teklifi de bizi ayrıca mutlu etti. Kardeş şehir protokolünü hazırlamışlar, meclis kararını alıp gelmişler. Çin’in ilk Sakin Şehir ve Türkiye’nin ilk sakin şehir böylece kardeş oluyorlar. Çin ve Türkiye gibi dünyanın en gözde ülkelerinden en sakin iki kentin kardeşliği tüm dünya için bir müjde olacaktır. Diliyorum ki bu işbirliği ve kardeşlik ilişkisi hem kentlerimizin gelişmesine hem de sakin şehir felsefesini derinleşerek yayılmasına büyük katkı verecektir.

Son olarak Cittaslow Genel Kurulu’na ev sahipliği yapmamızda bizden desteğini esirgemeyen, Kültür Turizm Bakanlığı’na, Türkiye Belediyeler Birliği’ne, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, Kadıköy Belediyesi’ne, gönüllü olarak bizimle çalışarak misafirlerimize eşlik eden Cittaslow gönüllleri ekibine ve Euphoria Resort Hotel’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca gecesini gündüzüne katarak organizasyonda çalışan Seferihisar Belediyesi personel arkadaşlarıma da minnettarım” dedi.

 

{gallery}cin-kardes{/gallery}