Cinsiyetçi klişelere meydan okuyan belediye

Anasayfa / Haberler / Cinsiyetçi klişelere meydan okuyan belediye

Cinsiyetçi klişelere meydan okuyan belediye
Cinsiyetçi klişelere meydan okuyan belediye

Seferihisar Belediyesi’nde çalışan kadınlar, “erkek mesleği” olarak bilinen birçok işi yaparak ezber bozuyor.

Son olarak Zabıta Müdürlüğü’nde çalışan kadın sayısı 2’den 8’ye yükseldi.

Seferihisar’da pazar yerleri, kaldırım işgalleri ve iş yeri denetimleri konusunda görev yapmaya başlayan kadın zabıtalar halk tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Seferihisar Belediyesi tarafından uygulamaya geçirilen Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinden 5.’si olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kapsamında, kadın zabıtalar belediyenin tüm çalışma alanlarında aktif rol alıyor.

Zabıta Müdürü Selma Ök, “Erkeklerin ön planda olduğu bir görev olarak bilinen zabıta memurluğuna kadın elinin değmesi, kavgaları azalttı. Kanuna aykırı bir olayı tutanak altına alacağımız, ceza yazacağımız zaman bizle seslerini yükseltmiyorlar” diye konuştu.

Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Kadınlarımız erkek egemen olan iş alanlarında varlıklarını arttırdıkça biz daha da ileriye gideceğiz. Yaşanan kadın cinayetleri, kadına şiddet haberleri geçen her gün daha da fazlalaşıyor. Bunun önüne geçebilmek adına kadınlarımızın aile ve toplum hayatında güçlenmelerini sağlayacak projeler üretiyoruz” dedi.