Cittaslow Türkiye, İzmir Tarihi Asansör’de Toplandı

Anasayfa / Haberler / Cittaslow Türkiye, İzmir Tarihi Asansör’de Toplandı

Cittaslow Türkiye, İzmir Tarihi Asansör’de Toplandı
Cittaslow Türkiye, İzmir Tarihi Asansör’de Toplandı

Cittaslow Türkiye Ulusal Koordinasyon Komitesi Toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 24 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti.

İzmir Tarihi Asansör’de gerçekleşen toplantıda Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörlüğü, Sekretarya ve Cittaslow Bilim Kurulu’nun yanı sıra, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail YETİŞKİN, Gökçeada, Halfeti, Taraklı, Uzundere, Perşembe, Köyceğiz, Vize, Göynük, Akyaka(Ula), Şavşat, Yenipazar Belediye başkanları veya temsilcileri katıldı.
Toplantıda, cittaslow sunumlarının yanı sıra 2019 yılı ve 2019-2024 yılı planlarının ortak akıl çerçevesinde hareket edilmesine, ortak tanıtım ve turizm projeleri hayata geçirilmesine, Eylül ayı içerisinde Köyceğiz (Muğla) ilçesi ev sahipliğinde 20. yıl Cittaslow Türkiye çalıştayı gerçekleşmesine karar verildi.
Cittaslow Nedir?
Tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediği, insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları kentsel boyutta Cittaslow hareketini ortaya çıkarmıştır. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır.
Üye kentler TÜRKİYE: Seferihisar, Akyaka, Eğirdir, Gökçeada, Gerze, Göynük, Halfeti, Mudurnu, Perşembe, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç, Yenipazar, Köyceğiz, Ahlat.