CITTASLOW Türkiye Köyceğiz’de toplandı

Anasayfa / Haberler / CITTASLOW Türkiye Köyceğiz’de toplandı

CITTASLOW Türkiye Köyceğiz’de toplandı
CITTASLOW Türkiye Köyceğiz’de toplandı

16 ilçenin Belediye Başkanlarının ve Temsilcilerinin bulunduğu Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi Toplantısının on altıncısı, 06-08 Aralık 2019 tarihleri arasında Köyceğiz’de gerçekleşti.

Koordinasyon Komitesi Toplantısı’na Cittaslow Uluslararası Genel Direktörü Pier Giorgio OLIVETI, Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı ve Uluslararası Cittaslow Başkan Yardımcısı İsmail Yetişkin, Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem ve Cittaslow Bilim Kurulundan Prof. Dr. Murat Barkan, Prof. Dr. Rıdvan Yurtseven, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Av. İlker Ünsever’in yanı sıra; 16 ilçenin belediye başkanı ve temsilcileri katıldı.

Toplantı, 07 Aralık günü Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından sözü alan Cittaslow Türkiye Koordinatörü Tunç SOYER yaptığı konuşmasında; “Türkiye, Cittaslow ağı ile tanıştıktan sonra ülkeler sıralamasında ikinci sıradadır. Cittaslow olduktan sonra kaderi değişen birçok kentimiz bulunuyor, Seferihisar Cittaslow üyesi olduktan sonra gayrimenkulden istihdama, Turizm’den tarım alanına kadar 10 yıl içinde 10 kat değer kazandı. Bu nedenle Seferihisar olağanüstü bir değişim yaşadı. Cittaslow uluslararası bir kaldıraç, bu süreç ise kentlere sadece güzellik katmıyor, tanınır olmasını sağlıyor ve bir turizm kaldıracı olarak ilerliyor. Bu nedenle üye kentler olarak mevcut durumun içini doldurmamız gerekiyor. Doldurmak içinde bu felsefeyi özümsememiz, kriterlerini hayata geçirebilmek için çalışmamız gerekiyor” dedi.

Ardından sözü alan Uluslararası Cittaslow Genel Direktör Pier Giorgio Oliveti, Cittaslow örgütünün vizyonundan ve örgütün stratejisinden (Cittaslow Akademi, Cittaslow Market ve Terra Madre) bahsetti.

Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi Toplantısı, Köyceğiz ilçesinde yapılan toplantıyla devam etti. Ardından teknik ziyaretler ile Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi Toplantısı sona erdi.