Cittaslow Vakfı Kuruluyor

Anasayfa / Haberler / Cittaslow Vakfı Kuruluyor

Cittaslow Vakfı Kuruluyor
Cittaslow Vakfı Kuruluyor

Cittaslow Türkiye Ağı’nın 14.sü düzenlenen Koordinasyon Toplantısı Sinop’un güzide ilçesi Cittaslow Gerze’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Kentlerin Cittaslow felsefesi altında gerçekleştirdikleri faaliyetler ve projeler Belediye Başkanları tarafından anlatıldı. Bisiklet yolları ağı, Satranç turnuvası, 2. Cittaslow Çocuk Çalıştayı, Cittaslow Türkiye Futbol Turnuvası ve 2. Cittaslow Türkiye Festivali gibi birçok konunun konuşulduğu toplantıda yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ağı’da yer aldı.

Toplantıda Türkiye Cittaslow hareketi için tarihi nitelikte kararlar alındı. En önemlisi bu felsefenin ve yerel kalkınma modelinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için bir vakıf kurulması kararıydı. Tüm üye Belediyelerin doğal üye olabilecekleri bir vakıf kurulum kararı ile birlik ve beraberliğin daha sağlam olması ve devamlılığı için önemli bir adım atılmış oldu. Ayrıca Perşembe, Taraklı ve Yalvaç ilçelerinin üyelikleri birer yıllığına askıya alınırken, Gökçeada, Yenipazar ve Akyaka ilçeleri için tekrar inceleme kararı alındı.

Toplamda 15 üyesi olan Cittaslow Türkiye Ağı’na yeni katılacak adaylar da sırada… 22 Eylül’de İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek olan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komite Toplantısı’nda Genel Başkan Yardımcılığı ve Türkiye Genel Koordinatörlüğü görevleri ile katılacak olan Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2 adet kentimizin daha katılması için başvuru dosyalarını iletecek.

Gittikçe üye sayısı artan ve dikkatleri üzerine çeken Cittaslow felsefesi, yerelliği ve kültürü koruyarak, doğa ile uyumlu yerel kalkınma modeli yaratmayı amaçlamaktadır.