Çocuk Belediyesi Dünyaya Model

Anasayfa / Haberler / Çocuk Belediyesi Dünyaya Model

Çocuk Belediyesi Dünyaya Model
Çocuk Belediyesi Dünyaya Model

Viyana’da düzenlenen Çocuk ve Şehir konferansında Dünyanın bir çok kentiyle birlikte ilk Çocuk Belediyesi’ni kuran Seferihisar Belediyesi de yer aldı.

Çocuk hakları üzerine çalışmalar yürüten ve bu çalışmaların tüm kentlerde yaygınlaşmasını hedefleyen Child in the City Vakfı’nın iki yılda bir düzenlendiği “Child in the City” – “ Çocuk ve Şehir” konferansının dokuzuncusu 24 – 26 Eylül tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşti. Dünya’nın her yerinden kentlerin katılım sağlayıp “Çocuk Dostu” uygulamaları ile proje deneyimlerini paylaştığı konferans boyunca Kolombiya, İtalya, İngiltere, Hollanda, Avusturya ve Slovenya  gibi bir çok ülkeden gelen akademisyenler ve kent yetkilileri projelerini sundular.

İki gün süren konferans boyunca Seferihisar Belediyesi’ni temsilen Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Çocuk Belediye Başkanı Selin Ada; “Çocuk Dostu Planlama”, “Eşit Erişim”, “Çocuk Dostu Gelecek”, “Eğitimde Katılımcılık”, “Medya Yazarlığı”, “Sosyal Medya Kullanımı”, “Şehir Planlamada Katılımcılık”, “Sokaklardaki Rekabet” ve “Medya Projelerinin Planlanması” konularındaki oturumlara katılım sağladılar ve Seferihisar Çocuk Belediyesi’ne ilham verecek deneyim ve uygulama örneklerini incelediler.

Model Oluşturuyoruz

Dünya’da eşi benzeri olmayan bir uygulama olan “Çocuk Belediyesi” projesini Belçika’nın Gent kentinde yapılan konferansta sunan Seferihisar Belediyesi, Viyana’dan iyi uygulama örneklerini Seferihisar halkı ve çocukları ile buluşturup “Çocuk Dostu Kent” olma yolundaki adımlarını sağlamlaştırıyor. Başkan Tunç Soyer, “Çocuk Belediyesi projesini  çocuklarla ilgili çalışmalar yapan akademisyenlerle birlikte bir model haline getirip tüm dünyaya örnek olmayı hedefliyoruz. Elde ettiğimiz bilgi birikimi ve ortaya koyduğumuz çalışmalar eşsiz bir önderlik etme fırsatını sunma aşamasına çok yaklaştığımızı gösteriyor” dedi.