Çocuklar Belediye Başkanlarını seçti

Anasayfa / Haberler / Çocuklar Belediye Başkanlarını seçti

Çocuklar Belediye Başkanlarını seçti
Çocuklar Belediye Başkanlarını seçti

Çocuk Dostu Kent adayı Seferihisar Belediyesi, 2. Dönem Çocuk Belediye Başkanını ve Çocuk Belediyesini seçti. Çocuklar arasında yapılan kapalı oylamada mevcut Başkan Sıla Doğru yeniden belediye başkanlığına seçildi.

 

UNİCEF’in Çocuk Dostu Kentler ağına katılmak üzere çalışmalar yürüten Seferihisar Belediyesi, Seferihisar’ın Çocuk Odaklı Kent ve ilçeyi çocuklarla beraber yönetmesi amacıyla kurduğu Çocuk Belediyesi 2. Dönem seçimleri ilçe genelinde çocukların yoğun katılımıyla gerçekleşti.  Gün boyu süren toplantının tamamında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yer alırken, Ankara’dan gelen Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık toplantının bir bölümüne katıldı.

Çocuk Belediyesinde yer alacak çocukların, belediye içerisinde yer alacakları birimleri seçmeleri amacıyla, Seferihisar Belediyesi Birim Amirleri görev tanımlarıyla ilgili birer sunum gerçekleştirdi.

Seçimlerden önce konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Çocuk Dostu Kent olmak ve bu ilçeyi sizlerle birlikte yönetmek, yapacağımız işlerde söz sahibi olmanızı istiyoruz. Şimdi görev alacak arkadaşlarla önümüzdeki 6 ay boyunca birlikte çalışacağız. Özellikle belediye başkanı seçilecek arkadaşımız bir hayli yoğun çalışacak. Seçilecek arkadaşlara Seferihisar’ı çok sevmelerini ve bu ilçenin geleceğine imza atacak şekilde görevlerine hazırlanmaları istiyorum. Seferihisar’ı hep birlikte çocuklar için yaşanacak en uygun yer haline getireceğiz” dedi.

Toplantıda söz alan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık; “Gördüğüm ortamdan çok etkilendim ve bu işi Seferihisar’ın başaracağından emin oldum. Tunç Soyer ve Seferihisar çok büyük işlere imza atıyor. Bizde yakından izliyor ve başarılarıyla gururlanıyoruz” dedi.

7-15 yaş arası 131 çocuğun oy kullandığı seçimler öncesi, Başkan adayı çocuklar nasıl bir Seferihisar haya ettikleriyle ilgili birer mektup yazdı ve oy kullanacak arkadaşlarıyla paylaştı.  Yapılan kapalı oylamada 59 oy alan Sıla Doğru(14) yeniden belediye başkanlığına seçildi. Belediye Başkan yardımcısı ise Ecem Bezer seçildi. Seçimden sonra konuşan Çocuk Belediye Başkanı Sıla Doğru tüm arkadaşlarına teşekkür ederek, Seferihisar Belediyesi’nde hep birlikte kendi yaşam alanlarımızla ilgili çalışmalar yapacağız. Geçen yıl başlattığımız etkinliklerimizi de sürdüreceğiz” dedi.

Çocuk Belediyesi bir hafta içerisinde hangi çocuğun belediyenin hangi biriminde görev alacağını ve yürütme kurulunu oluşturacak.

ÇOCUK BELEDİYESİ NEDİR?

Çocuk Dostu Kentler Projesi kapsamında oluşturulan Seferihisar Çocuk Belediyesi Seferihisar Belediyesi ile işbirliği ile eşgüdümlü çalışmalar yapmayı öngörmektedir. Seferihisar Çocuk Belediyesi kendini ilgilendiren konularda fikrini özgürce beyan etme  ve yine kendini ilgilendiren konularda karar alma mekanizmalarını kullanabilme hakkına sahiptir.