Çocuklar İmar Çalıştayı Düzenledi

Anasayfa / Haberler / Çocuklar İmar Çalıştayı Düzenledi

Çocuklar İmar Çalıştayı Düzenledi
Çocuklar İmar Çalıştayı Düzenledi

2009 yılında kurulan Çocuk Belediyesi, çocukların en önemli haklarından biri olan “katılım hakkını” hayata geçirmek için imar çalıştayı düzenledi. Çalıştaya Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. 

Çocuk Belediyesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen çalıştay ile dünyada eşi benzeri görülmemiş bir sonuç alınacak.

Çocuk Belediye Meclisi, Çocuk muhtarlar ve aralarında İmar müdürü ve müdürlüğe bağlı harita mühendisleri ile şehir planlamacıların da bulunduğu belediye personelinin katıldığı çalıştayda söz tamamen çocuklarda idi. İlk gün teorik eğitim alan çocuklar, ikinci güne arazi gezisi ile devam ettiler. Sonrasında arazide hayal ettikleri yerleşim alanlarını pafta üzerine işlediler.  Beşerli gruplar halinde çalışma yapan çocukların ortak noktası yeşil bir aks üzerinde yaya ve bisiklet yolları, festival alanı ve yenilenebilir enerji kullanımı oldu. Planladıkları alanın nüfusu da beraberinde getireceğini ön gören çocuklar yeni konut alanlarını da çalışmalarına dahil ettiler. Fakat bölgenin merkezinde iki kattan fazla bina yapılmasını istemediler. Ayrıca alana çok fazla araç sokmak istemeyen çocuklar acil durumlar için yollar tasarladılar ve belirli saatlerde yolların araç trafiğine kapatılmasını planladılar. İş çıkış saatlerinde ise kimseyi mağdur etmemek için tekrar trafiğe açılması gerektiğine karar verdiler. Planlarında büyük otoparklara da yer verdiler.

Yapılacak parklarda kullanılacak malzemelerden sokak tabelalarına kadar, en ince detayları bile çalışarak tercihlerini ortaya koydular. Doğal yaşam parkı ve tarım alanları da çocukların özellikle değerlendirdiği konu başlıkları oldu.

Çocuklar yaptıkları plan çalışmasının sonunda, planlarını “İmar Planı”na dönüştürecek olan şehir plancısı Hale Yıldır’ı ikna etmeyi başardılar. Karşılıklı fikir alış-verişi ile geçen üç gün sonunda çocukların istediği plan tamamıyla uygulanacak ve onaylanması için Belediye Meclisi’ne sunulacak. Meclis kararı ile beraber, Ulamış mahallesinde bir bölge, tamamıyla çocuklar tarafından planlanmış olacak.