Çocuklara Eğlenceli Arkeoloji

Anasayfa / Haberler / Çocuklara Eğlenceli Arkeoloji

Çocuklara Eğlenceli Arkeoloji
Çocuklara Eğlenceli Arkeoloji

Seferihisarlı çocukların arkeoloji bilimini yakından tanıyıp, öğrendiği  “Çocukça Arkeoloji”  projesi tamamlandı.

Seferihisar Çocuk Belediyesi ve İDA (insan, doğa ve arkeoloji) Atölyesi  işbirliğiyle yürütülen “Çocukça Arkeoloji” projesi kapsamında Seferihisarlı çocuklara uzman arkeologlar tarafından arkeoloji bilimi çocuk gözüyle anlatıldı. Proje kapsamında  7-14 yaş aralığındaki çocuklara insanlık tarihi anlatılırken, pekiştirici etkinlikler sayesinde çocukların el emeği ürünler elde ederek öğretici ve eğlenceli bir çalışma süreci geçirmesi sağlandı. Ulamış Çocuk Atölyesi’nde gerçekleştirilen etkinliklerde çocuklara on gün boyunca aldıkları eğitimlerden sonra nağarada yaşam, ilk evler, yerleşik hayat, tarım, antik yazı, kil, mini kazı, ilk kentler ve seramik atölye çalışmaları yaptırıldı.

Arkeolog Mustafa Akçaöz tarafından verilen eğitimlerde Akçagöz proje sonunda şunları söyledi: “Tarihin nasıl bir emek, zahmet ve çabayla örüldüğünü bilen insan; içinde yaşadığı dünyaya, doğal ve kültürel varlıklara değer vermeyi öğrenir. Geçmişi geleceğe öğretmenin insanlığın geleceği açısından en büyük anlamı da buradan gelmektedir.  Kültürel mirasımızın yok oluşunu durdurmak, bu bağlamda halkın bu varlığı sahiplenmesini sağlamak ve bu sorumluluk bilincini erken yaşlarda aşılayarak çocuklarımızın tarihine olan ilgisini, hayal gücü ve el işi yatkınlıklarını güçlendirmek amacıyla kurguladığımız atölyemizde oldukça verimli sonuçlara ulaştık.”

“Çocukça Arkeoloji” eğitiminde yer alan çocuklardan Mavi Deniz düzenlenen atölyelerde çok eğlendiğini söyledi: Deniz; “Burada eski insanların nelerle yaşadığını öğrendik ve onları uygulamaya çalıştık. Çok şey öğrendik.”

Toplamda 40 çocuğun eğitim aldığı  ve 6-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenen “Çocukça Arkeoloji”  projesi  sonunda mini kazı etkinliği gerçekleştirilerek  çocukların derslerde öğrendiği bilgileri arkeolojinin ana pratiği olan kazı çalışmasıyla deneyimlenerek tamamladı.