Çocuklardan hüzünlü veda

Anasayfa / Haberler / Çocuklardan hüzünlü veda

Çocuklardan hüzünlü veda
Çocuklardan hüzünlü veda

Her yıl Avrupa’nın bir kentinde yapılan Avrupa Drama Buluşması (EDERED)2012 yılı programı tamamlandı.

 

Türkiye’de Seferihisar Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Şimdi İçin Yavaşla” sloganıyla gerçekleşen ve 12 ülkeden 150 çocuğun katıldığı uluslararası organizasyon, Sığacık Kaleiçi’nde gerçekleşen Gala Gecesi’yle tamamlandı. 15 gün Seferihisar’da kalan 12 ayrı ülke çocukları, gecenin sonunda gözyaşları içerisinde birbirlerinden ayrıldılar.

 

1982 yılından beri Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen ; Drama alanında Avrupalı gençleri ve çocukları buluşturan ve en nitelikli organizasyonlardan biri kabul edilen EDERED (European Drama Encounters / Avrupa Drama Buluşmaları) Türkiye’de İzmir’in Seferihisar ilçesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çağdaş Drama Derneği ve Seferihisar Belediyesi tarafından yürütülen uluslararası bu organizasyonda drama ve tiyatro yoluyla kültürler arası bir etkileşim oluşturmak hedeflendi. 6-20 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliğe Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den toplam 150 kişi katıldı. 14 gün süren organizasyon süresince yaratıcı drama atölyelerinin yanında geziler, şenlik yürüyüşü, geleneksel oyunlar, çeşitli yarışmalar ve gala gösterisinin yer aldığı etkinlikler de düzenlendi.

 

GALA GECESİNDE TÜM ÇOCUKLAR SAHNEDE

 

Organizasyonun gala gecesi renkli görüntülere sahne oldu. Geceye EDERED Başkanı Kevin Dowset, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Çağdaş Drama Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Ömer Adıgüzel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

EDERED Başkanı Kevin Dowset program öncesi yaptığı konuşmada; “İlk başta bir ziyaretçi gözüyle açıklamak isterim. İnanılmaz güzel bir misafirperverlikle karşıladınız. Bunun da nedeni bizleri burada ağırlayan herkesin sıcacık kalplerinin olması. Burada herşey çok güzel geçti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

 

BAŞKAN SOYER ANAHTARI LONDRA’YA YOLLADI

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, her yıl ayrı bir Avrupa Kenti’nde yapılan ve gelecek yıl Londra’nın ev sahipliğini yapacağı EDERED Buluşması’nın anahtarını, EDERED Başkanı’na teslim ederek Londra’ya yolladı. Başkan Soyer; EDERED ve Çağdaş Dram Derneği olağanüstü bir iş yapıyorlar. Bence hayatı yaşanır kılan çok kültürlülük. Ve buradaki çok kültürlülüğü estetik bir yöntemle yapıyorlar. Ve dramayı bir enstrüman olarak kullanıyorlar. Biz çok büyük bir keyifle ev sahipliği yaptık. EDERED’in anahtarını buradan Londra’ya gönderiyor, başarılar diliyorum” dedi.

 

 

Çağdaş Dram Derneği Başkanı Ömer Adıgüzel, konuşmasında Seferihisar Belediyesi’ne yaptığı ev sahipliği nedeniyle teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından her ülke sahneye çıkarak hazırladıkları gösterilerini sergiledi. Gecenin sonunda vedalaşan 12 ayrı ülkenin çocukları, tekrar görüşmek, konuşmak dilekleriyle, gözyaşları içerisinde birbirleriyle vedalaştı.