ÇOCUKLARIN KARDEŞLİĞİ

Anasayfa / Haberler / ÇOCUKLARIN KARDEŞLİĞİ

ÇOCUKLARIN KARDEŞLİĞİ
ÇOCUKLARIN KARDEŞLİĞİ

15 gün boyunca birlikte olan Japon, Batman ve Seferihisarlı çocuklar, birlikte hazırladıkları “Veda Partisi”yle son günlerinde muhteşem bir kutlamaya imza attı. Uzakdoğulu, Güneydoğulu ve Seferihisarlı çocuklar gecenin finalinde ellerinde “Biz Eşit Doğduk” yazısıyla tüm dünyaya unutulmaz bir mesaj gönderdi.

 

VİDEO:

{vimeo}27483051{/vimeo}

 

Seferihisar Belediyesi tarafından Akarca sahilinde organize edilen Veda Gecesi düzenlenen mangal partisiyle başladı. 15 günü anlatan kısa filmle başlayan etkinlikte Seferihisarlı, Batman’lı ve Japon çocuklar ayrı ayrı hazırladıkları gösterileri sunarken, gecenin finalinde gerçekleşen tüm çocukların birlikte hazırladığı gösteri büyük alkış aldı.

 

 

 

15 gün boyunca organizasyona destek olan firmalara Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından teşekkür belgesi ve plaketler takdim edildi. Gecede bir konuşma yapan Başkan Soyer; “Bu organizasyonun kısa bir mesajı var. Farklı kültürler ayrılık değil, zenginleşme nedenidir. Biz bu zenginliğimizi buradan tüm dünyaya göstermek için böyle zor bir işin içerisine girdik.

 

Uzakdoğulu çocuklar, Güneydoğulu çocuklar Türkiye’nin en batısında buluştu. Birbirleriyle vakit geçirdi, bu zenginliği keşfetti. Artık onların hayatında, deniz aşırı ülkelerde çok sevdikleri birçok insan var. Çok keyif alarak bu kardeşlerimizi 15 gün boyunca ağırladık. Kusursuz ev sahipliği yapan Seferihisarlı ailelere de çok teşekkür ediyorum. Çok zor bir işe hep birlikte imza attık. Seferihisarlılığımla gurur duyuyorum” dedi.

 

 

Daha sonra sahneye çıkan Batman Doğa Derneği Başkanı Hüseyin Güzel sahneye çıkarak Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’e el dokuması halı ve Türk Bayrağı hediye etti. Kısa bir konuşma yapan Güzel; “Öncelikle bizi burada misafir ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bizim beklediğimizden çok daha iyi ağırlandık. Şimdi çocuklara soruyorum, burada benim bir annem-babam var artık diyorlar. Çocuğun dili, dini, ırkı olmaz, gözyaşlarının rengi aynıdır.

 

Biz dünyanın en zengin kültürüne sahip ülkeyiz. Ama maalesef bazılarımız bunu kıymetini bilmiyor. Biz Batman’dan buraya sevgi ve kardeşlik getirdik. Hepimiz aynı ülkenin çocukları ve kardeşiz. Tüm Batman halkı adına söylüyorum ki nasıl ki dedelerimiz kardeş ki çocuklarımız da kardeş olsun. Aradaki öfke kalksın. Bunun için buradayız. Bunu da Tunç Soyer gibi aydın insanların sayesinde başaracağız” dedi.

 

 

15 GÜNDE NELER YAŞANDI

 

25 Temmuz’da ilçeye gelen çocuklar, 15 gün boyunca Seferihisarlı çocuklarla birlikte eğlenceli bir tatil geçirdi. Kaynaşma, travma eğitimi, Türkçe-Japonca derslerinin yanı sıra, denizle tanışma, aquapark, Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Karşıyaka Tay Park, Ümran Baradan Oyuncak Müzesi, İzmir Valiliği, Uzay Kampı ziyaretleri ve Yemek Atölyesi gibi birçok etkinliğe katıldı.