Çocukların Mutluluğunu Önemsiyoruz

Anasayfa / Haberler / Çocukların Mutluluğunu Önemsiyoruz

Çocukların Mutluluğunu Önemsiyoruz
Çocukların Mutluluğunu Önemsiyoruz

Seferihisar Çocuk Belediyesi bünyesinde bulunan Psikolojik Danışmanlık Birimi; “çocukların zihinsel, sosyal ve akademik becerilerine katkıda bulunmak”, “karşılaştıkları sorunlarla baş etmelerine yardımcı olmak”, “aile ve çocuk arasındaki sağlıklı iletişimi kurmak” amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Seferihisar Belediyesi, Çocuk Belediyesi bünyesinde çocuk ve ailelere çeşitli alanlarda eğitim veriyor. Sanat, spor, kişisel gelişim gibi alanların yanına psikolojik danışmanlığı da ekleyen belediye, Psikolog Selver Tutan yönetiminde çocuk ve ailelere ücretsiz hizmet sağlıyor.

Yaptıkları uygulamalarla ilgili bilgiler veren Seferihisar Belediyesi Psikoloğu Selver Tutan, şu an ilçe genelinde Çocuk Belediyesi’ne kayıtlı 200 çocuğa danışmanlık verdiklerini söyledi. Psikolojik danışmanlığın toplumda düşünüldüğü gibi bir ruhsal rahatsızlık sonucu başvurulan bir yer olmadığının altını çizen Tutan; “Gelişmiş ülkelerde insanlar hiçbir şikayeti olmadan düzenli olarak psikolojik danışmanlık hizmeti alıyor. Ülkemizde de danışmanlık hizmeti alanların sayısı her geçen gün artıyor” dedi.  Çocukların gelişimine katkı koyacak çalışmalarını anlatan Tutan; “Duygu Profesörü Atölyesi”, “Öfke Kasırgası Oyunu, “Sihirli Safari Oyunu, “Luna’nın Parkı Oyunu”, “Korku Avcısı Programı”, “Süreç Bilgileri”, “Bireysel Psikolojik Danışmanlık” ve” Duygu Profesörü Atölyesi” programlarımızla, hem çocukların daha özgüvenli, kararlı ve başarılı olmalarına hem de aile ve çocuk ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar ve yaşanabilecek fikir ayrılıklarıyla ilgili çözümler üretmeye ve yol göstermeye çalışıyoruz. Çok önemsediğimiz bu hizmetlerin Çocuk Belediyesi bünyesinde ücretsiz olarak sunulması da Seferihisar’da yaşayanlar için büyük bir fırsat. Elimizden geldiğince daha çok çocuk ve aileye ulaşmaya çalışacağız” dedi.

Bu hizmeti almak isteyen ailelerin Seferihisar Çocuk Belediyesi’ne başvurmaları yeterli.

Psikolojik Danışmanlık hizmetinde yapılan uygulamaların detayları:

Duygu Profesörü Atölyesi (4-6Yaş)

4-6 yaş grubundaki pek çok çocuğa hizmet veren ‘Duygu Profesörü Atölyesi‘ için belirlenen gün ve saatlerde farklı oturumlar düzenlenmektedir. Duygusal zekaya yönelik olan bu etkinlik, kendisinin ve başkalarının duygularını fark eden ve paylaşımda bulunmak isteyen çocukların katılabileceği bir yolculuktur.

Kazanımlar

-Duygularını tanıma/tanımlama

-Duygularını ifade edebilme

-Başkalarının duygularını anlayabilme

-Kendini doğru değerlendirebilme

-Kendini denetleyebilme

Duygu Profesörü Atölyesi’nde; ”Duygu Örüntüleri, Hissedilen Duygular, Sanatçı Duygular, Hayvanların Hisleri, Korkulu Rüyalar, Duygu Albümü, Duyguları Tamamlama, Kremalı Mutluluk Pastası, Duyguların Ritmi, Mutlu İnsanların Ülkesi” temalı terapötik çalışmalar yapılmaktadır.

Atölyenin oturumlarına gelen bütün çocukların ebeveynleriyle de belirli gün ve saat dilimlerinde ‘Etkili Anne-Baba Eğitimi Üzerine Ebeveynlerle Sohbet’ seansları düzenlenmektedir. Yapılan bu seanslarda; ”Anne-Babaların İletişimdeki On İki Engeli, Anne-Babalara Dinleme Becerileri Kazandırma, Dinleyen Anne-Baba Olmak: Sorunlar ve Çareler, Anne-Babalar Etkin Dinleyiciler Olduğunda Aileler Nasıl Değişir? Sorumluluk Sahibi Çocuklar Yetiştirmek, Anne-Babalar Öfkeyle Nasıl Başa Çıkar?” gibi konular üzerine konuşulmakta ve vaka örneklerinden yararlanılmaktadır.

Psikolojik Temelli Oyunlar

Öfke Kasırgası Oyunu:

Kendisindeki ve diğerlerindeki öfkeyi tanıma, anlama, kontrol etme stratejilerini öğrenme içeriğine sahiptir. 5 Bölümden oluşan bu oyun, 6 yaş üzeri 2-4 oyuncu ile 45-60 dakika oynanabilmektedir.

Sihirli Safari Oyunu:

Kaynak geliştirme oyunudur. Çocukların kaynaklarını geliştirmesine, güçlü yönlerini keşfetmesine ve var olan becerilerini fark etmesine yardımcı olan bir oyundur. 5 etaptan oluşan bu oyun, 6 yaş üzeri çocuklarla 2-4 oyuncu ile 30-45 dakikada oynanabilmektedir.

Luna’nın Parkı Oyunu:

Korkuyu tanıma ve anlamanın yanı sıra korkuyla baş etme stratejilerinin kavranması amaçlanmaktadır. Bilişsel-Davranışçı Yaklaşım tekniklerinin kullanıldığı bir oyundur. 5 Bölümden oluşan bu oyun, 6 yaş üzeri 2-4 oyuncu ile 45-60 dakika oynanabilmektedir.

Liman Psikoloji tarafından üretilen bu oyunlar, çocuklar hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşılmasında yardımcı olmaktadır. Çocuklara  yaşamış oldukları problemlerle baş etme yolları göstermekte olan bu oyunlar çocukların kendi duygularına dair farkındalık yaratma  imkanı da sağlamaktadır.

Korku Avcısı Programı

Anksiyete bozukluğu olan çocuklar için bilişsel davranışçı yaklaşımla hazırlanan yapılandırılmış terapi sistemidir. Ege Üniversitesi psikoloji ve psikiyatri bölümlerinin değerli hocalarının ve psikologlarının yapmış olduğu çalışma ve uygulamaları sonucunda hazırlanan bir programdır. Yaygın anksiyete, ayrılma anksiyetesi, sosyal fobi ve genel fobiler terapi süreci içinde çalışılabilecek başlıca konulardandır. Her grup oturumlarının etkinlikleri bir önceki haftadan belirlenmiş olup çocukların korkularıyla başa çıkma becerilerini desteklemektedir. Bu program, aynı zamanda grup terapisi olduğu için, katılan çocukların motivasyonun artırılmasında, yardım talebinde bulunma ve yardımcı olma davranışının pekiştirilmesinde etkin rol oynar.

Bu başlıktaki tüm çalışmalar grup dinamiklerinde maksimum düzeyde yarar sağlamayı hedeflemektedir.

Süreç Bilgileri

– Katılımcılar 8-14 yaşları arasındadır.

– Terapi programı toplam 12-14 seanstan oluşmaktadır. Seanslar yaklaşık olarak 60-90 dakikadır.

– Gruplar oluşturulurken, çocukların yaşları göz önüne alınarak uygulanan kaygı formları sonuçlarına göre belirlenen katılımcı özellikleri dikkate alınmaktadır. Bu standardizasyon işlemiyle, benzer alanlarda anksiyete yaşayan çocukların aynı grupta yer alması amaçlanmaktadır.

– Aileler ile de bir ön görüşme yapılmakta ve uygulanan program hakkında bilgi verilmektedir.

Duygu Profesörü Atölyesi (6 yaş ve üstü)

Duygusal zekâya yönelik olan bu etkinlik, kendisinin ve başkalarının duygularını fark eden, paylaşımda bulunmak isteyen ve sorunlarla baş etme becerilerini öğrenmeye eğilimli çocukların katılabileceği bir yolculuktur. ”Hatırlatma Halkaları, Kendime İyi Bak, Dilek Perileri, Koruma Kalkanı, Kaygı Tatilleri, Kaygı Pizzası, Destek Bilekleri, Değerler Ağacı, Dilek Asaları ”   isimli çalışmalardan oluşmaktadır.

Bireysel Psikolojik Danışmanlık

Başvuru sonrasında öncelikle bir aile görüşmesi yapılarak yaşanan sıkıntıların nedenleri anlaşılmaya çalışılmakta, çocuğun özgeçmişiyle ilgili ayrıntılı bilgi alınmaktadır. İlk görüşmenin sonunda ebeveynlerle ya da çocukla çalışılacağına karar verilerek aileye bildirilmektedir.

Çocuk ile problem alanına göre 1- 3 seans değerlendirme yapılmaktadır. Sonrasında aileye değerlendirme sonuçları ve yapılacak çalışma hakkında bilgi verilmektedir.

Çocuğun davranışlarında, duygusal durumunda ve her türlü gelişmede özel görüşme talep ettiğimiz ebeveynlerle çocuklarımızın genel durumu yılda iki kez gözlem formları ile paylaşılmaktadır.

Mesleki tecrübemizle günlük sorunlarınıza pratik çözümler üretebilir, problemin daha derin olduğunu hissedersek çözümü için uygun bir yol haritası çizebiliriz.