Doğanbey dünyanın en güzel sağlık merkezi olacak

Anasayfa / Haberler / Doğanbey dünyanın en güzel sağlık merkezi olacak

Doğanbey dünyanın en güzel sağlık merkezi olacak

Doğanbey’in yaşadığı bir kader değil, sahip olduğumuz potansiyellerle bunu değiştireceğiz.
Dördüncü yıl hizmet toplantılarına Doğanbey’de devam eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Doğanbey’de yaşayanlara jetermalle ilgili gelişmeleri sıcak suyumuzu kullanmaya başlıyoruz diyerek anlattı ve Doğanbey’n dünyanın en güzel, en iddialı sağlık merkezi olacağını söyledi.

Doğanbey Pandora Cafe’de gerçekleşen ve Doğanbey halkının büyük ilgi gösterdiği toplantı 4 yıllık hizmetlerin anlatıldığı filmin gösterimiyle başladı. Filmin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, toplantıya katılanların sorduğu tüm soruları gecenin ilerleyen saatlerine kadar yanıtladı.

ÖNCE SIĞACIK’TAN BAŞLADIK

Dört yıl önce göreve gelir gelmez Sığacık’a ağırlık vererek çalışmalara başladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bir kentin markalaşması için bir yerden başlamamız gerekiyordu, Sığacık’tan başladık. Çünkğ en kolay anlatabileceğimiz en kolay pazarlayabileceğimiz yer orasıydı. Ve şimdi Sığacık dünyanın konuştuğu,merak ettiği bir yer haline geldi. Sığacık sayesinde Seferihisar’ın adı duyulmaya başlandı. Şimdi bu markalaşma sürecine Doğanbey ve Ürkmez’i katmanın vakti geldi. Şimdiye kadar Doğanbey ve Ürkmez’le ilgili üç büyük sorun vardı. Birincisi plan meselesi. Maalesef ki buraların planları yoktu. Biz planlamanın sonuna geldik. Kültür Turizm Bakanlığı planlama yetkisini bize devretti, biz 5 Binlik planları tamamladık ve Büyükşehir Belediyesine teslim ettik. Çok kısa bir süre sonra onay çıkacak ve bu sıkıntı sona erecek. İkincisi sanayi sitesi problemi. Caddeye bakıyorsunuz asla yan yana olmaması gereken iş kolları bir arada ve bu nedenle çarpık bir tablo. Şimdi planlarımıza bir organize sanayi bölgesini yerleştirdik. Bütün bu yol boyunca var olan esnafımızı sanayi sitesine topluyoruz. Böylelikle bu bölgenin bir turizm bölgesi olarak planlanmasının da önünü açmış oluyoruz. Üçüncü büyük mesele jeotermaldi. Dört yıl önce yaptığımız işlerin başında bu bölgedeki kaynakların kullanılmasına dair proje hazırlamaktı. Jeotermali kullanmak istedik ne yazık ki İzmir Jeotermal A.Ş.’yi aşamadık. Onların bölgenin bütünü üzerindeki tasarruf hakkı nedeniyle bizim sözümüz geçmedi. Ama daha sonra bir iş başardık. Şu anda Meltem Tur Sitesi’nin önünde bir sondaj devam ediyor. Geldiğimiz nokta şudur 650 metrede 59.5 derece suya ulaştık. Bu belediye arazisidir, suyun kullanım hakkı bize aittir. Biz bu suyu kullanmaya başlıyoruz. Önce iki somut adım atıyoruz. Bir 10 dönümlük sera ve 4 dönüm arazimize günübirlik termal tesis yapıyoruz. Ve yıllardır var olan ama bir gramından faydalanamadığımız bu suyu ilk kez kullanmaya başlıyoruz.  Bu sayede hem burada yaşayan insanların hem yaşam konforunu yükseltmiş olacağız hem de turizm sezonunu uzatacağız”dedi.

HEDEFİMİZ SICAK SUYU KONUT ISINMASINDA KULLANABİLMEK

Sıcak suyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini ve niyetlerinin bin yüz metrelere inmek ve 70-80 dereceleri yakalamak olduğu söyleyen Başkan Soyer; “ Eğer bu derecelere ulaşabilirsek, bu shilde konut ve tesis ısıtmasında kullanmayı hayal ediyoruz. Ama henüz o noktada değiliz. Şu an 650 metre 59.5 derece su için elde var bir diyebiliriz. Bu dereceyle seracılık ve günübirlik tesisi bir sene içerisinde başlatıyoruz. Gerisi için de sondajımız devam ediyor.  

YATIRIMCILAR BU BÖLGEYE GELECEK

8 km kesintisiz bir sahilin bir dünya markası olmak için yeterli bir değer olduğunu altını çizen Başkan Soyer; “ Çok daha fazla mavi bayraklı plajımız olacak ve bu 8 km’yi dünya markası Seferihisar’ın atında pazarlamaya başlayacağız. Ayrıca bu bölgeye turizm yatırımcısı getirmek zorundayız. Üç önemli eksiği tamamladığımıza göre artık büyük yatırımcılara gel buraya yatırım yap diyebilecek ve onları buraya getirebileceğiz.  İşte o zaman buradaki yaşam kalitesinin arttığını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Ardından halkın sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Tunç Soyer  jeotermalle ilgili sorulan bir soruyla ilgili tekrar açıklamalar yaptı ve; “ İzmir EXPO 2020’ye talip. İzmir önüne sağlık kenti olma hedefi koyuyor. Sadece bizim Doğanbey bölgemiz dünya sağlık merkezi olabilir. Dünyada jeotermalin denizle buluştuğu tek yer burası. İzlanda’yı, Japonya’yı saymayın orası Okyanustur ama burası akvaryum gibi bir denizle jeotermalin buluştuğu tek yerdir ve eşsiz bir yerdir. Böyle bir iklim, böyle bir bitki örtüsü, böyle bir deniz ve jeotermal. Burası dünyanın en güzel sağlık merkezi olabilir. Biz bu bütün 5 Binlik planlarımızda bunu gözettik ve her yerde dile getirmeye devam edeceğiz. Doğanbey’in gelecek vizyonu sağlık turizm kenti olmak olacaktır” dedi.

 

 

{gallery}doganbey-toplanti-2013{/gallery}